شما به آن چیزی می رسید که به آن باور دارید. جایگاهی که امروز دارید، ریشه در باوری دارد که داشته اید. اپرا وینفری

روشهای درمان دارویی سرطان پـروسـتات   


   دکتر-حسین-کرمی-2 copy

  
  دکتر حسین کرمی         متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری
  
تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی - درمان آندوسکوپی و لاپراسکوپی - بیماریهای کلیه و مجاری ادراری


همچنان که ذکر شد قطعی ترین و بهترین، به شرطی که در مرحه اولیه تشخیص داده شود عمل جراحی آن یا رادیکال پروستاتکتومی می‌باشد که درمان قطعی بوده و بیمار می‌تواند عمر طبیعی خود را داشته باشد به شرطی که سرطان به جاهای دیگر بدن دست اندازی یا متاستاز نداشته باشد. متأسفانه بعضی از افراد به دلیل عدم آگاهی و یا عدم اهمیت به موضوع زمانی به دکتر مراجعه می‌کنند که کار از کار گذشته و سرطان پروستات به دیگر اعضای بدن که شایع‌ترین آن غده لنفاوی لگن و استخوان های ستون فقرات است منتشر شده است که اغلب با درد منتشر استخوان‌ها، ضعف، کم خونی، بی حالی و خستگی خود را نشان می‌دهد. درمانی در این مرحله تسکینی بوده و باعث متوقف شدن بیماری می‌شود نه درمان قطعی.
سلول‌های سرطانی پروستات برای رشد و تکثیر و انتشار نیازمند تغذیه از هورمون های آندروژن که شایع‌ترین آن تستوسترون می‌باشد که بیش از ۹۰ درصد آن از بیضه های مردان تولید می شود، می‌باشند. در همین راستا امروزه درمان سرطان های پیشرفته پروستات تحریم و قطع کردن غذاهای سلول‌های سرطان پروستات که همان تستوسترون است، می‌باشد. با قطع تولید تستوسترون در بدن و یا جلوگیری از ورود آنها به سلول‌های سرطانی پروستات، این سرطان متوقف و سلول ها به خواب زمستانی می‌روند.

روش‌های مختلفی برای از بین بردن تولید و اثر هورمون‌های تستوسترون در بیماران مبتلا به سرطان پروستات وجود دارد که به شرح آنها می پردازم:

۱- استفاده از داروهای مهارکننده تولید تستوسترون در بیضه‌ها که به آنها سلول‌های سرکوب‌کننده GNRH  گفته می‌شود. این داروها به صورت آمپول هر یک ماه و یا هر سه ماه و به صورت عضلانی برای بیمار تزریق می‌شود که این دارو باعث توقف تستوسترون‌سازی در بیضه‌ها شده و به این طریق راه غذارسانی به سلول‌های سرطانی قطع می‌شود و لذا باعث توقف بیماری سرطان پروستات می‌گردد.
نوع دیگر داروها مثل فلوتامید از ورود تستوسترون به داخل سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند و لذا باعث قطع تغذیه سلول‌های سرطانی پروستات می‌گردند.

۲- دومین راه درمانی سرطان پیشرفته پروستات برداشتن محل و مرکز تولید تستوسترون در بدن یا همان بیضه‌ها است. که در این روش هر دو بیضه مرد مبتلا به سرطان پروستات برداشته می‌شود و لذا به علت از بین رفتن مرکز تغذیه سلول‌های سرطان پروستات، رشد و تکثیر سلول‌های سرطان پروستات بلافاصله متوقف می‌شود.

۳- شیمی درمانی: برخلاف سرطان‌های دیگر شیمی درمانی نقش برجسته ای در درمان سرطان پروستات ندارد و فقط زمانی استفاده می‌شود که سرطان پروستات مقاوم به هورمون درمانی ایجاد شود که به عنوان مسکن درمانی استفاه می‌شود.

۴-رادیوتراپی: رادیوتراپی یا پرتو درمانی در دو مورد زیر برای کمک درمانی سرطان پروستات استفاده می‌شود.
. بعضی از افراد مبتلا به سرطان پروستات که تحت عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی قرار می‌گیرند و بعد از عمل جراحی عود سرطان با بالا رفتن PSA بعد از عمل خود را نشان می‌دهد، که در این موارد بهترین درمان رادیوتراپی کف لگن می‌باشد.
.دومین مورد استفاده رادیوتراپی در درمان سرطان پروستات، دردهای منتشر استخوانی به علت متاستاز سرطان پروستات به ستون فقرات و لگن می‌باشد. که این بیماران چند جلسه تحت درمان رادیوتراپی قرار می‌گیرند و درد استخوانی آنها تسکین پیدا می‌کند.
cheap moncler jackets cheap ray bans michael kors outlet uk longchamp outlet