شما به آن چیزی می رسید که به آن باور دارید. جایگاهی که امروز دارید، ریشه در باوری دارد که داشته اید. اپرا وینفری

یک مفصل لگن طبیعی از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

IMG 9588 copy

  دکتر افشین طاهری اعظم        عضو هیئت علمی  دانشگاه

   ن . پ : 81329مفصل لگن یک مفصل گوی و کاسه ای است. این ساختار، برخلاف یک مفصل لولایی، صفحات حرکتی متعدد و آزادی حرکت بیشتری دارد. در مفصل لگن بخش کاسه مانند را حفره استابولوم ( Acetabulum ) می نامند. این حفره به وسیله قسمت هایی از سه استخوان ایلیوم، ایسکیوم و پوبیس ساخته شده است.
ساختارهای متعدد بافت نرم در اطراف و داخل مفصل لگن قرار دارند. بخش آستر مانند اطراف مفصل لگن، کپسول نامیده می شود. قسمت خلفی کپسول مفصلی، بخش بزرگی از تغذیه عروقی سر استخوان ران را فراهم می کند. لابروم حلقه ای از بافت ضخیم فیبری غضروفی است که دور کاسه قرار دارد. این حلقه، عمق کاسه را زیادتر می کند و استحکام بیشتری را برای مفصل لگن به وجود می آورد. یک لیگامان ضخیم به نام Ligamentum Teres از قسمتی از استابولوم به نام Acetabular Notch تا بخشی از سر استخوان ران به نام Fovea امتداد دارد که بخش کوچکی از تغذیه عروقی سر استخوان ران را بر عهده دارد.
در داخل مفصل یک بخش آستری مانند  دیگر به نام غشای سینوویوم ( Synovium ) وجود دارد. بافت سینوویوم را می توان در تمام مفاصل بزرگ بدن پیدا کرد. این بافت، مایع سینوویال را ترشح می کند که سبب سهولت حرکت مفصل و همچنان تغذیه بافت های درون آن می شود.
سطوح استخوان های درون مفصل به وسیله یک بافت نرم سفید رنگ به نام غضروف مفصلی پوشیده شده است. آسیب همین سطح غضروفی در مفصل است که اغلب نیاز به انجام عمل تعویض مفصل لگن را ضروری می کند.
مجموع قسمت های مفصل، ساختاری قدرتمند و یکپارچه را شکل داده اند که در بسیاری از جهات اجازه حرکت را به مفصل می دهد.


عکس سوال 4 copyچرا مفصل لگن من به درستی کار نمی کند؟
مراحل تخریب مفصل لگن تدریجی است، اما بسته به شرایط بیمار، با سرعت های مختلفی اتفاق می افتد. هنگامی که یکی از قسمت های مفصل لگن دچار نقص می شود عملکرد کل مفصل تغییر خواهد کرد.
بخشی از مفصل که بیش از همه آسیب می بیند، غضروف سطح مفصلی است. در یک مفصل لگن سالم و طبیعی، لغزش بین دو سطح استخوان حرکت کننده در مفصل، کمتر از لغزش بین دو قالب یخ بر روی یکدیگر است اما وقتی که سطوح مفصلی آسیب می بیند و غضروف مفصل خراب می شود، حرکت در مفصل دیگر نمی تواند به سهولت قبل باشد. ضایعه در یک سطح مفصلی، سطح مفصلی مقابل آن ناحیه را هم درگیر خواهد کرد. به‌همین دلیل سطوح مفصلی، کولاپس می کنند و استخوان زیر غضروف نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. در نتیجه این تغییرات، مفصل حرکت طبیعی خود را از دست می دهد و فشار بر روی سطح مفصلی تغییر می کند در همین زمان بافت های پوشاننده داخل مفصل، ملتهب می شوند. بافت های نرم اطراف مفصل مانند کپسول مفصلی ممکن است سفت و چسبنده شوند و عضلاتی که مفصل را حرکت می دهند ضعیف می شوند. هنگامی که تمام این اتفاقات رخ داد، مفصل لگن کارکرد نرمال خود را از دست می دهد.
بسیاری از بیماری ها ممکن است به مفصل لگن آسیب برسانند. بیشتر این بیماری ها مربوط به انواع مختلفی از آرتریت ها هستند که در بخش های بعدی به تفصیل مورد بحث قرار خواهند گرفت. هر کدام از موارد فوق با یک مکانیسم خاص، آناتومی و بیولوژی مفصل لگن را تغییر می دهند. اما در نهایت همه آنها ممکن است عمل جراحی تعویض مفصل لگن را ضروری کنند.


1 2 copy


2 copy
81329:پ.ن
cheap moncler jackets cheap ray bans michael kors outlet uk longchamp outlet