بهترین روش درمان شوره سر چیست؟

بهترین روش درمان شوره سر چیست؟

پگاه جاوید

شوره سر می تواند دلایل زیادی داشته باشد، از جمله قارچ و یا استفاده از شامپو به دفعات زیاد و یا کم. بعضی از شامپوها ممکن است سبب ایجاد شوره سر و همچنین رشد بیش از حد قارچ شوند. روش های مختلفی برای درمان شوره سر وجود دارد که ما در این مقاله بهترین روش درمان شوره سر را بیان خواهیم کرد. توجه داشته باشید که اگر از روش های نامناسبی استفاده کنید، ممکن است عارضه شما به یک بیماری جدی تبدیل شود.

شوره سر چیست؟

شوره سر مربوط به درماتیت سبورئیک (SD) است که باعث خارش و پوسته پوسته شدن پوست می شود، اما فقط روی پوست سر ایجاد می شود. آنقدر شایع است که حدود نیمی از جمعیت بزرگسال جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. بیشتر مردم بر روی پوسته ها تمرکز می کنند. از سوی دیگر، خارش ممکن است ناراحت کننده ترین عارضه جانبی باشد. پس پوست سر خراشیده شما دقیقاً چه چیزی را می خواهد به شما بگوید؟ راه های بهبود مجدد پوست سر را بخوانید.

انواع روش های درمان شوره سر

چگونه از شر شوره سر خلاص شویم؟ خلاص شدن از شر شوره سر می تواند شامل مصرف داروهایی باشد که می توانید از طریق نسخه و بدون نسخه دریافت کنید. همچنین برخی از درمان های خانگی وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

استفاده از شامپوی ضد شوره

بهترین راه برای از بین بردن شوره سر استفاده از شامپو شوره سر و درمان های پوست سر است. انجمن آکادمی پوست آمریکا (AAD) اقدامات زیر را توصیه می کند:

دستورالعمل نوشته شده بر روی شامپو را دنبال کنید. از آنجایی که انواع مختلفی از شامپوهای درمان شوره سر وجود دارد و هر کدام دستورالعمل های خاص خود را دارند، مهم است که دستورالعمل های محصول انتخابی خود را به دقت بخوانید و دنبال کنید. مطمئن شوید که آیا قرار است شامپو را برای مدت معینی قبل از شستشو روی پوست سر خود بگذارید یا باید فوراً آن را بشویید.

درمان خانگی از بین بردن شوره سر

اگر می خواهید قبل از روی آوردن به محلول های دارویی، برخی از داروهای طبیعی را امتحان کنید، می توانید گزینه های زیر را در نظر بگیرید:

  • جوش شیرین: به آرامی آن را در حمام به پوست سر خود بمالید و پس از چند دقیقه آبکشی کنید.
  • سرکه سیب: 1/4 فنجان را با 1/4 فنجان آب مخلوط کنید. به مدت 15 دقیقه تا 1 ساعت روی موهای خود بمالید و سپس آبکشی کنید. این کار را دو بار در هفته انجام دهید.
  • روغن نارگیل: 3 تا 5 قاشق چایخوری را به پوست سر خود بمالید و بگذارید 1 ساعت بماند. سپس موهای خود را با شامپو بشویید و بشویید.
    آب لیمو. 2 قاشق چایخوری را به پوست سر خود بمالید و بشویید. سپس یک قاشق چای خوری دیگر را با 1 فنجان آب مخلوط کنید. این کار را هر روز انجام دهید.
  • آلوئه ورا: قبل از شستن موها به پوست سر خود بمالید.
  • روغن زیتون: 10 قطره را به پوست سر خود بمالید. سر خود را با کلاه دوش بپوشانید و بگذارید یک شب بماند. صبح موهای خود را شامپو بزنید و بشویید.

انواع روش های درمان شوره سر

شوره سر در مقابل خشکی پوست سر

ممکن است تشخیص تفاوت بین شوره سر و پوست سر خشک برای شما دشوار باشد، زیرا هر دو می توانند به طور مشابه ظاهر شوند. هر دو می توانند باعث ایجاد پوسته پوسته و احساس خارش در پوست سر شما شوند.

اما در حالی که شوره سر مربوط به درماتیت سبورئیک است، خشکی پوست سر به سادگی به از دست دادن آب بیش از حد پوست مربوط می شود. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که شما مایعات کافی دریافت نمی کنید.

اما، ممکن است از برخی محصولات مو که ممکن است روی پوست سر خود استفاده می کنید نیز رخ دهد که ممکن است روغن طبیعی پوست سر شما را از بین ببرد. اگر در آب و هوای سرد و خشک زندگی می کنید، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به خشکی پوست سر باشید.

درمان پوست سر خشک معمولاً شامل تغییر به یک شامپوی ملایم و بدون دارو است که تا حد امکان حاوی مواد افزودنی کمی است که ممکن است رطوبت را از پوست سر شما پاک کند.

اکثر افراد مبتلا به شوره سر نیازی به مراقبت پزشک ندارند. اگر وضعیت شما با استفاده منظم از شامپو شوره سر بهبود نیافت، به پزشک  یا پزشک متخصص متخصص پوست مراجعه کنید. در شیراز پزشکان بسیار باتجربه ای وجود دارد که می توانید برای معاینه و درمان به انها مراجعه نمایید. برای دریافت نوبت آنلاین می توانید روی لینک بهترین متخصص پوست و مو در شیراز مراجعه نمایید.

منبع: www.healthline.com - mayoclinic.org

نظر کاربران