درمان سنگ کلیه در خانه بدون مصرف دارو

درمان سنگ کلیه در خانه بدون مصرف دارو

پگاه جاوید

این مقاله به بررسی چند روش درمان سنگ کلیه در خانه می‌پردازد. سنگ کلیه، یک اختلال شایع است که می‌تواند شدید و دردناک باشد. در اینجا، به چند روش خانگی برای کاهش درد و درمان سنگ کلیه پرداخته شده است.

درمان خانگی سنگ کلیه

هیدراته بودن و مصرف آب می تواند دفع سنگ کلیه شود و مصرف آب لیمو و سرکه می تواند باعث حل شده سنگ کلیه بشود. در ادامه چندین روش به شما معرفی شده است که می توانید برای دفع سنگ کلیه در خانه از آن استفاده کنید. توجه داشته باشد که قبل از انجام هر یک از روش های زیر در صورتی که بیماری زمینه ای دارید، بهتر است با پزشک مشورت نمایید.

مصرف آب زیاد

مصرف آب زیاد می‌تواند به کاهش احتمال تشکیل سنگ کلیه کمک کند. در حقیقت کم آبی سبب ایجاد سنگ کلیه خواهد شد. همچنین، با مصرف آب زیاد می‌توانید جریان ادرار را افزایش دهید و به کاهش درد کمک کنید. پس نوشیدن 6 تا 8 لیوان آب در روز ضروری است. همچنین مصرف الکل و قهوه را به حداقل برسانید.

مصرف آب زیاد

مصرف لیمو و آبلیمو

مصرف لیموناد می‌تواند به کاهش احتمال تشکیل سنگ کلیه کمک کند. لیموناد حاوی اسید سیتریک است که می‌تواند به کاهش تولید سنگ کلیه کمک کند. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که آب لیموی بدون قند یک درمان موثر برای سنگ کلیه است. علاوه بر این، آب لیمو حاوی سیترات است که میزان کلسیم موجود در ادرار را کاهش می دهد و خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهد.

مصرف لیمو و آبلیمو

سرکه سیب مصرف کنید

سرکه سیب دارای اسید سیتریک است که می‌تواند به حل کردن رسوبات کلسیم کمک کند. یک مطالعه جدید نشان داد که مصرف سرکه به طور منظم می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد. در این مطالعه بیش از 9000 نفر مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج نشان داد که افرادی که سرکه رژیمی مصرف می‌کنند، به طور قابل توجهی کمتر به سنگ کلیه مبتلا می‌شوند.

وزن خود را مدیریت کنید

مدیریت وزن بدن و تغذیه متعادل و سالم، از اقدامات ضروری برای پیشگیری و درمان سنگ کلیه است. باید از مصرف نوشیدنی‌های شیرین و دارای کافئین خودداری کرد. نوشیدنی‌های گازدار، الکلی و دارای کافئین می‌توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را در افراد افزایش دهند.

مصرف کافئین را به حداقل برسانید

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف کافئین می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد و نوشیدنی‌ها و نوشابه‌های حاوی قند طبیعی یا مصنوعی نیز می‌توانند منجر به سنگ کلیه شوند. همچنین، غذاهای سرشار از قند، نمک و چربی خطر رسوب کلیه را افزایش می‌دهند و علائم را تشدید می‌کنند.

مصرف کلسیم را مدیریت کنید

برای افراد مبتلا به سنگ‌های اگزالات کلسیم، که شایع‌ترین نوع آن است، باید غذاهای حاوی کلسیم خورده شود تا نیاز روزانه به کلسیم برآورده شود و خطر ابتلا به سنگ کلیه مدیریت شود. با این حال، مصرف مکمل‌های کلسیم ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد، زیرا ممکن است بیش از مقدار توصیه شده روزانه را تامین کند. بهتر است کلسیم از منابع غذایی مانند محصولات لبنی، کلم پیچ، کلم بروکلی، دانه‌ها، کلم چینی، ماهی با استخوان‌های نرم و خوراکی، غلات و آب میوه‌های غنی شده با کلسیم تامین شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت احساس درد شدید در ناحیه تحتانی شکم یا اندام تناسلی، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. درمان سنگ کلیه با استفاده از مایع درمانی و داروهای مسکن امکان پذیر است. با این حال، سنگ ها می‌توانند در دستگاه ادراری گیر کرده و به بافت‌های ادراری آسیب برسانند. در این صورت، نیاز به جراحی فوری یا روش پزشکی دیگری برای شکستن سنگ وجود دارد. پزشک متخصص کلیه و جاری ادرار در شیراز باید علائمی مانند درد مداوم زیر شکم یا کمر که بیش از 4 هفته طول بکشد، تب یا لرز، استفراغ، حالت تهوع، ادرار خونی، از دست دادن هوشیاری، ادرار دردناک، ادرار کدر یا بد بو را ارزیابی کند.

افراد می‌توانند از برخی درمان‌های خانگی برای سنگ‌های کوچکتر کلیه استفاده کنند. با این حال، ممکن است لازم باشد به دنبال درمان‌های مرسوم‌تری باشید و از این درمان‌های خانگی به عنوان درمان‌های حمایتی برای سنگ‌های کلیوی بزرگ‌تر استفاده کنید. در این مقاله، به توصیه‌هایی برای درمان سنگ کلیه در خانه نیز پرداخته شده است. این توصیه‌ها شامل مصرف آب زیاد، کاهش مصرف نمک و مواد شیرین کننده، ورزش و تغییر رژیم غذایی مناسب هستند.

نظر کاربران