چه روش های لاغری برای درمان سلولیت یا چاقی موضعی موثرند؟  

چه روش های لاغری برای درمان سلولیت یا چاقی موضعی موثرند؟  

آرزو

سلولیت یا تجمع بافت چربی در نواحی بدن باعث ایجاد چروک یا فرورفتگی در سطح پوست می شود. این موضوع ضمن ایجاد ظاهری ناخوشایند به اعتماد بنفس ما لطمه می زند. در این مقاله پزشک شهر روش های متنوع درمان سلولیت و نتایج حاصل از هر کدام را بررسی می کنیم.

چه روش هایی برای درمان سلولیت یا چاقی موضعی موثرند؟

آیا از چاقی موضعی ناراضی هستید؟ شما تنها نیستید. تمایل انسان به داشتن ظاهری زیبا باعث شده همیشه به دنبال راه هایی برای توازن اندام باشد. به همین دلیل روش های درمانی متعددی برای از دست دادن یا کاهش میزان سلولیت وجود دارند. با توجه به این که تعداد روش های درمان زیاد است، تشخیص این که کدام روش واقعا موثر است کمی دشوار است.

برای درک بهتر از این موضوع، متخصصان پوست و مو بطور پیوسته تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام می دهند. خبر خوب این که محققان ثابت کرده اند که بعضی از این روش ها باعث می شوند سلولیت کاهش پیدا کند. هرچند ممکن است برای عده ای این تاثیر دوام کمی داشته باشد. اگر می خواهید بدانید کدام روش ها موثرترند در ادامه مطلب با ما همراه باشید. همچنین برای مشاهده لیست بهترین لاغری موضعی با دستگاه در شیراز می توانید روی لینک کلیک نمایید.

بیشترین تاثیر با توجه به نتایج تحقیق ها:

در ادامه بررسی می کنیم طبق تحقیقات علمی چه روش هایی بیشترین تاثیر را در درمان سلولیت و حذف چربی موضعی دارند و ویژگی و مزیت هر کدام از آن ها چیست.

درمان با امواج صوتی (Acoustic Wave Therapy)

بطور خلاصه: محققان ثابت کرده اند که استفاده از امواج صوتی میزان سلولیت قابل مشاهده را کم می کند. اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب لازم است چندین جلسه درمان صورت بگیرد.

درمان با اشعه لیزر

پزشکان از انواع مختلف لیزر برای درمان سلولیت استفاده می کنند. در یکی از این روش ها از دستگاه سلولاز (Cellulaze) برای از بین بردن سلولیت استفاده می شود. در این روش یک فیبر لیزری کوچک زیر پوست بیمار قرار می گیرد. زمانی که اپراتور لیزر را روشن می کند، انرژی آن باعث می شود نوار محکم چربی زیر پوست بشکند. این درمان ضمن بهبود وضعیت سلولیت، باعث ضخیم تر شدن پوست می شود که اهمیت ویژه ای برای زیبایی دارد. بطور کلی اگر پوست ضخیم تر داشته باشید میزان چربی شما کمتر دیده می شود. علاوه بر این معمولا در نواحی که سلولیت و بافت چربی تجمع می کند پوست نازک تر می شود.

بطور خلاصه: دستگاه سلولاز (Cellulaze) تاثیر خوبی در کاهش سلولیت دارند. همچنین نتایج برای بیماران بیش از یک سال دوام دارد. با این وجود ما نیاز به تحقیق بیشتر در این موضوع و اطلاع از بازده این نوع دستگاه لیزر داریم.

روش های دیگر درمان با لیزر نیز برای بعضی از بیماران اثر گذار و مفید بوده است و سلولیت را کم می کند. نتایج حاصل از سلولاز حداقل ۶ ماه باقی می مانند. با این حال پس از مدتی میزان کمی از چروک یا فرورفتگی ها باز می گردند.

عمل جراحی سابسیژن (Subcision)

نام دیگر این روش سلفینا (Cellfina) است. در فرایند درمان با این روش، متخصص پوست سوزنی در زیر پوست فرو می کند و نوار چربی زیر پوست را می شکند. این روش نیز به بهبود سلولیت کمک می کند.

بطور خلاصه: محققان پی بردند که سلفینا فرورفتگی هایی که در نواحی سلولیت مشاهده می شوند  تحقیقی که ۲۳۲ شرکت کننده داشت ثابت کرد که ۹۹٪ از افراد از درمان خود رضایت دارند. همچنین نتایج تا دو سال و گاهی بیشتر دوام دارند.

آزادسازی دقیق بافت با کمک خلاء (وکیوم)

طی این درمان متخصص پوست از دستگاهی که تعدادی تیغه ریز دارد برای بریدن نوار سلولیت بهره می گیرد. در این روش نیز نوارهای محکم سلولیت شکسته می شوند. بعد از این که دستگاه نوارها را برید، بافت رو به بالا حرکت می کند و حفره و چروک های پوست را پر می کند.

بطور خلاصه: آزادسازی دقیق بافت با کمک خلاء روشی موثر در کاهش سلولیت است. نتایج یک تحقیق کوچک ثابت کرد که بیمارانی که با این روش درمان شدند تا مدت ۳ سال میزان سلولیت کمتری داشتند. هنوز برای تصمیم گیری زود است اما ممکن است دوام نتایج حاصل بیشتر از این نیز باشد.

یادآوری مهم:

سلولیت با چربی تفاوت دارد. بنابراین روش هایی که با موفقیت چربی را خارج می کنند معمولا تاثیری روی سلولیت ندارند.

کاهش وزن

بطور خلاصه: وزن زیاد باعث می شود سلولیت بیشتر دیده شود. برای بعضی از افراد کاهش وزن و حفظ وزن سالم باعث بهبود وضعیت سلولیت می شود. البته توجه کنید که افتادگی پوست در نتیجه کاهش وزن، باعث دیده شدن بیشتر سلولیت می شود.

ورزش

بطور خلاصه: هر چه شما عضله بیشتری داشته باشید پوست صاف تر و سفت تر به نظر می رسد. پس جایگزین کردن چربی با عضله کمک می کند که سلولیت کوچکتر و کمتر دیده شود.

درمان هایی که طبق شواهد تا حدودی در لاغری موثر هستند:

هنوز با قاطعیت نمی توان درباره کارایی این دسته از درمان ها نظر داد. اما بر اساس تحقیق های فعلی این روش ها ممکن است نتایج مطلوبی داشته باشند.

درمان هایی که طبق شواهد تا حدودی در لاغری موثر هستند:

کربوکسی تراپی

در فرایند درمان با این روش گاز دی اکسید کربن در لایه زیر پوست تزریق می شود. دقت کنید که دی اکسید کربن با مونو اکسید کربن که سمی و کشنده است تفاوت دارد. عوارض جانبی احتمالی این روش شامل درد مختصر حین عمل و کبودی موقت می شود.

بطور خلاصه: بر اساس نتایج ابتدایی تحقیق می توان فهمید که زنانی که از این روش استفاده کردند بهبود مناسبی در وضعیت سلولیت را تجربه کردند. در یک تحقیق ۱۰ شرکت کننده زن تحت ۸ جلسه درمان قرار گرفتند. در ادامه محققان ثابت کردند که پس از درمان این زنان تا حد خوبی سلولیت کمتری داشتند.

کرم و لوسیون ها

بطور خلاصه: دانشمندان می گویند بعضی از کرم و لوسیون ها امکان تاثیر مثبت در کاهش حجم سلولیت دارند. محصولات بهداشتی که کافئین دارند باعث می شوند سلول ها آب از دست بدهند و این موضوع باعث می شود حجم سلولیت کمتر به نظر برسد. برای حفظ نتایج باید هر روز و بطور مداو از این محصولات استفاده کرد.

علاوه بر این محصولات بهداشتی که حداقل ۰/۳٪ رتینول دارند نیز روی سلولیت تاثیراتی دارند. برخی از زنانی که از این محصول استفاده کرده اند ادعا می کنند که حجم سلولیت کمتری مشاهده کردند. احتمالا به این علت که رتینول کمک می کند پوست ضخیم تر شود، حجم سلولیتی که مشاهده می کنید کمتر می شود. برای این که متوجه تاثیر رتینول شوید لازم است که این محصول را برای حداقل ۶ ماه استفاده کنید.

اگر تصمیم به استفاده از کرم یا لوسیون برای سلولیت دارید،  شاید بهتر باشد این روش را ابتدا روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کنید. بعضی از افراد آلرژی پوستی به این دسته از مواد شیمایی دارند.

آزمایش روی یک موضع کوچک همچنین از این جهت اهمیت دارد که در صورت حساسیت، واکنش آلرژی خفیف تر شود. بطور نمونه گزارش هایی وجود دارد که محصولات حاوی آمینوفیلین منجر به اضطراب و افزایش ضربان قلب می شود. بنابراین افرادی که آسم دارند و از اسپری تنفسی استفاده می کنند قطعا باید از مصرف محصولات آمینوفیلین دار خودداری کنند. حتی کرمی که حاوی این ماده باشد مشکلات تنفسی ایجاد می کند.

اندرمولوژی

این روش معمولا در مراکز ماساژ و اسپا در دسترس است. برای اندرمولوژی از دستگاهی استفاده می شود که ضمن ماساژ عمیق، پوست را با ابزاری شبیه به مکش لیفت می کند. سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) هنوز ضرر یا فایده این روش برای لاغری و کاهش سلولیت را تایید نکرده است. با این حال FDA دستگاهی که در اندرمولوژی استفاده می شود را در رده دستگاه های پزشکی که احتمال صفر یا ناچیزی برای صدمه به بدن دارد شناسایی کرده است.

مراکز و افرادی که اندرمولوژی انجام می دهند توصیه می کنند برای مشاهده نتایج، چند جلسه مراجعه لازم است. هر جلسه درمانی حدود ۴۵ دقیقه طول می کشد.

بطور خلاصه: نتایج تحقیقات متناقض و بدون نتیجه مشترک است. یعنی دسته ای از تحقیقات نشان دادند که زنانی که اندرمولوژی انجام دادند کاهش قابل توجه در میزان سلولیت داشتند. در مقابل بعضی از تحقیق ها تغییری در سطح سلولیت زنانی که این درمان را انجام دادند و دیگر افراد مشاهده نکردند. با این حال نتایج موقت بودند.

به نظر می رسد در این روش سلولیت طی یک ماه فاصله از درمان باز می گردد. پس اگر نتیجه مطلوب مشاهده کردید معمولا برای حفظ آن باید درمان را ادامه دهید.

روش کاهش سلولیت یونیدرمی Ionithermie

این روش نیز مانند اندرمولوژی در مراکز اسپا انجام می شود. درمانگر موادی مانند جلبک یا خاک رس - یا ترکیبی از هر دو - را روی سطح سلولیت قرار می دهد. سپس الکترودها را به این ناحیه وصل می کند. سپس تکنسین دور نواحی تحت درمان را با پلاستیک می پوشاند. در روند این درمان جریان خفیف برق را در بدن خود حس می کنید. البته برخی از مراجعین ممکن است درد یا احساس ناخوشایند داشته باشند.

گفته می شود که این روش اندازه ناحیه درمان را کاهش می دهد و در نتیجه سلولیت کمتری مشاهده می شود.

بطور خلاصه: تصمیم درباره اثربخشی این روش بدون وجود تحقیق معتبر ممکن نیست. برخی افراد معتقدند که با این روش پوستشان سفت و زیباتر شده اما هنوز سلولیت قابل رویت بوده. افراد دیگر می گویند تغییری بعد از درمان مشاهده نکردند. حتی اگر نتیجه مشاهده کنید اثر آن احتمالا فقط برای ۱۲ تا ۱۸ ساعت پایدار باشد.

درمان با امواج رادیویی

در درمان با امواج رادیویی به سلولیت حرارت انتقال داده می شود. دستگاهی که مورد تایید FDA است از ترکیب امواج رادیویی، لیزر، مکش و ماساژ برای هدف گرفتن سلولیت بهره می گیرد.

بطور خلاصه: دانشمندان در تحقیقات جدید ثابت کرده اند که حجم سلولیت بعضی از مراجعین پس از درمان کاهش پیدا می کند. با این حال نتایج عمر کمی دارند و برای مشاهده همین سطح کم از تغییر نیز نیاز به چند جلسه مراجعه وجود دارد.

همچنین از عوارض شایع بعد از مراجعه می توان کبودی را نام برد. که موقت است و سریعا بهبود پیدا می کند.

روش هایی که هنوز نمی توان با قطعیت درباره اثرگذاری آن ها نظری داد:

روش هایی که در زیر قرار گرفته اند روش های نسبتا جدیدی هستند که هنوز تحقیق و شواهد کافی برای تایید تاثیر مثبت آن ها بدست نیامده است.

لیپوساکشن با کمک لیزر

لیپوساکشن یک روش تهاجمی است که تاثیر بسیار مناسبی برای حذف میزان کم چربی نشان داده است.

بطور خلاصه: با این که این روش بطور موثر چربی های نامطلوب را از بین می برد، برای بهبود سلولیت توصیه نمی شود. زیرا کاهش چربی باعث می شود که چروک ها و ناهمواری های سطح پوست بیشتر و به وضوح دیده شوند.

البته ممکن است لیزری که در این روش استفاده می شود به از دست دادن سلولیت کمک کند. از آن جا که این روش تقریبا جدید محسوب می شود شواهد کافی برای تاثیرگذاری آن هنوز در دسترس نیست.

اولتراسونیک:

روشی که به آن لیپوساکشن اولتراسونیک می گویند یک روش غیر تهاجمی است که چربی ها را از بین می برد.

بطور خلاصه: شواهدی برای اثبات مفید و موثر بودن امواج اولتراسونیک به تنهایی برای کاهش سلولیت وجود ندارد. اما زمانی که این روش با درمان های دیگر سلولیت ترکیب می شود اثربخشی مطلوب می شود. این روش نیز هنوز برای اثبات تاثیر مثبت خود نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر است.

روش هایی که برای درمان سلولیت توصیه نمی شوند:

با این که ممکن است بعضی از این روش ها برای لاغری مفید باشند ولی از آن جا که سلولیت را هدف قرار نمی دهند تاثیر مثبتی در ظاهر و بافت آن ندارند.

لیپولیز یا تجزیه چربی با سرما (Cryolipolysis)

این روش برای نابود کردن چربی های نامطلوب آن ها را منجمد می کند. بطور خلاصه: این روش برای حذف حجم های کوچک چربی بسیار مفید و موثر است اما در حال حاضر برای حذف سلولیت مناسب نیست.

مزوتراپی

در این روش چندین تزریق در قسمت هایی از بدن که سلولیت دارند انجام می شود. از جمله ترکیبات مختلفی که به این نواحی تزریق می شوند می توان به کافئین، هورمون ها، آنزیم ها و عصاره های گیاهی اشاره کرد. از آن جا که هر تکنسین از مخلوط به خصوصی از مواد استفاده می کند راهی برای تایید میزان فایده این ترکیبات - یا این که اصلا تاثیری دارند - وجود ندارد.

بطور خلاصه: تحقیقات اندکی وجود دارند که ثابت کنند این روش مفید است. اثرات جانبی این روش شامل ورم و قرمز شدن پوست، برآمدگی های ظریف زیر پوست، عفونت و حساسیت پوستی می شوند.

مصرف مکمل ها

برخی از افراد معتقدند که مصرف مکمل هایی که حاوی کافئین، عصاره هسته انگور یا درخت کهن دار (ژینگو) سلولیت را کوچک می کند. بطور خلاصه: هیچ شواهدی مبتنی بر نقش مکمل ها در کاهش سلولیت وجود ندارد.

متخصص پوست و مو به شما کمک می کند درمان و روش مطلوب را انتخاب کنید.

قبل از هر درمان زیبایی (حتی غیر پزشکی) بهتر است با پزشکی که این روش را می شناسد و درمان می کند مشورت کنید. نتایجی که بدست می آورید تا حد زیادی به تجربه و تخصص پزشک یا تکنسینی که درمان را اجرا می کن بستگی دارد. متخصص پوست و مو در شیراز درک عمیقی از پوست و بافت زیر آن دارد. با توجه به همه این موارد، برای اطمینان از انتخاب روش مناسب و کسب بهترین نتیجه، ما مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو را توصیه می کنیم.

 

منبع: مقالات آکادمی درماتولوژی آمریکا aad.org

نظر کاربران