علائم سرطان که شما را غافلگیر می کند!

10 علائم سرطان که شما را غافلگیر می کند!

پگاه جاوید

سرطان بیماری است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله به بررسی برخی از رایج ترین علائم و نشانه های سرطان می پردازیم.

علائم سرطان چیست؟

سرطان زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های غیرطبیعی در بدن رشد می‌کنند و به‌طور غیرقابل کنترلی تقسیم می‌شوند و تومور تشکیل می‌دهند یا به بافت‌ها و اندام‌های مجاور حمله می‌کنند. تشخیص زودهنگام برای درمان موفقیت آمیز بسیار مهم است، به همین دلیل است که آگاهی از علائم سرطان بسیار مهم است. مشما می توانید برای تشخیص دقیق این بیماری به متخصص داخلی در شیراز مراجعه نمایید. مهم ترین علائم سرطان عبارتند از:

علائم سرطان چیست؟

کاهش وزن بی دلیل

یکی از شایع ترین علائم سرطان کاهش وزن غیرقابل توضیح است. افراد مبتلا به سرطان ممکن است کاهش وزن ناگهانی و قابل توجهی را بدون تلاش تجربه کنند که می تواند نشانه ای از مصرف ذخایر انرژی بدن با تکثیر و رشد سلول های سرطانی باشد. این علامت مخصوصاً اگر در مدت کوتاهی 10 کیلوگرم یا بیشتر از دست داده باشید نگران کننده است.

خستگی

خستگی یکی دیگر از علائم شایع سرطان است. این احساس خستگی مفرط است که با استراحت بهبود نمی یابد و می تواند در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد کند. خستگی مرتبط با سرطان می‌تواند ناشی از عوامل بسیاری از جمله کم خونی، درد، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی یا خود سرطان باشد.

درد

درد یکی دیگر از علائمی است که اغلب با سرطان همراه است. بسته به نوع و محل سرطان، ممکن است در قسمت های مختلف بدن خود درد داشته باشید. به عنوان مثال، سرطان استخوان می تواند باعث درد عمیق و دردناک در استخوان ها شود، در حالی که سرطان پانکراس می تواند باعث درد شدید شکم شود.

تغییرات در پوست

تغییرات در پوست می تواند نشانه ای از چندین نوع سرطان باشد. این تغییرات می تواند شامل تیره شدن یا زرد شدن پوست و چشم ها، قرمزی یا برافروختگی پوست، خارش یا رشد بیش از حد مو باشد.

تغییر در عادات روده یا مثانه

تغییر در عادات روده یا مثانه می تواند نشانه سرطان روده بزرگ، مثانه یا پروستات باشد. این تغییرات می تواند شامل یبوست، اسهال، خون در ادرار یا مدفوع یا تکرر ادرار باشد.

سرفه های مداوم

سرفه های مداوم که بیش از سه هفته طول بکشد می تواند از علائم سرطان ریه باشد. این سرفه ممکن است خون یا خلط تولید کند و اغلب با درد قفسه سینه، خس خس سینه یا تنگی نفس همراه است.

مشکل در بلع

مشکل در بلع یکی از علائم شایع سرطان گلو یا مری است. ممکن است احساس کنید غذا در گلویتان گیر کرده است یا در هنگام بلعیدن احساس درد یا ناراحتی کنید.

توده یا تورم

توده یا تورمی که برای چند هفته ادامه دارد می تواند نشانه سرطان باشد. این توده ممکن است بدون درد یا حساس به لمس باشد و می تواند در هر نقطه از بدن قرار گیرد. به عنوان مثال، سرطان سینه اغلب به صورت یک توده یا ضخیم شدن در بافت پستان ظاهر می شود.

سوء هاضمه یا درد معده

سوء هاضمه یا درد معده که با داروهای بدون نسخه از بین نمی رود می تواند از علائم سرطان معده یا دستگاه گوارش باشد.

تغییر در بینایی یا شنوایی

تغییر در بینایی یا شنوایی می تواند نشانه سرطان مغز یا انواع دیگری از سرطان باشد که بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد. این تغییرات می تواند شامل تاری دید، دوبینی، از دست دادن دید محیطی، زنگ زدن در گوش یا کاهش شنوایی باشد.

بهترین دکتر درمان سرطان در شیراز

علائم سرطان در زنان

علائم سرطان در زنان بسته به نوع سرطان می تواند متفاوت باشد. با این حال، برخی از علائم رایجی که زنان ممکن است تجربه کنند عبارتند از:

علائم سرطان در زنان

خونریزی یا ترشح غیر طبیعی واژن

خونریزی غیرمعمول واژینال خارج از دوره های قاعدگی طبیعی یا بعد از یائسگی می تواند نشانه سرطان دهانه رحم، رحم یا تخمدان باشد. علاوه بر این، ترشحات غیر طبیعی واژن که آبکی، غلیظ یا بدبو هستند ممکن است نشان دهنده سرطان دهانه رحم باشد.

تغییرات سینه

سرطان سینه شایع ترین سرطان در بین زنان در سراسر جهان است. علائم سرطان سینه می تواند شامل توده یا توده در بافت پستان، ترشح از نوک پستان یا تغییر در اندازه، شکل یا بافت سینه باشد.

درد یا فشار لگن

درد یا فشار مداوم لگن می تواند نشانه سرطان تخمدان یا رحم باشد. این درد ممکن است با نفخ، تورم یا احساس پری شکم همراه باشد.

تغییر در عادات روده یا مثانه

تغییر در عادات روده یا مثانه، مانند یبوست، اسهال، خون در ادرار یا مدفوع، یا تکرر ادرار، می تواند نشانه سرطان روده بزرگ، مثانه یا تخمدان باشد.

در اینجا به علائم برخی از شایع ترین سرطان ها در زنان اشاره می کنیم:

  • سرطان سینه: توده در پستان، تغییر در اندازه یا شکل پستان، تغییر در نوک پستان، ترشح از نوک پستان
  • سرطان دهانه رحم: خونریزی غیرطبیعی از واژن، درد یا سوزش در هنگام مقاربت، تغییر در ترشحات واژن
  • سرطان تخمدان: درد در ناحیه لگن، احساس پری در شکم، تورم شکم، تغییر در عادات دفع ادرار
  • سرطان روده بزرگ: تغییر در عادات دفع مدفوع، خونریزی از مقعد، کاهش وزن بدون دلیل
  • سرطان ریه: سرفه مداوم، تنگی نفس، خس خس سینه، درد در قفسه سینه
  • سرطان تیروئید: توده در گردن، تغییر در صدا، مشکلات بلع

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، مهم است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

متخصص زنان و زایمان
در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

کلام آخر

در نتیجه، سرطان بیماری است که افراد را در هر سنی و پیشینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. آگاهی از علائم سرطان بسیار مهم است تا در صورت مشاهده هرگونه تغییر در سلامتی خود، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. تشخیص زودهنگام برای درمان موفقیت آمیز بسیار مهم است و بسیاری از سرطان ها در صورت تشخیص زودهنگام می توانند با موفقیت درمان شوند. اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را تجربه کردید، در اسرع وقت با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

نظر کاربران