شایع ترین علل ناباروری در زنان چیست ؟

شایع ترین علل ناباروری در زنان چیست ؟

پگاه جاوید

ناباروری می تواند برای بسیاری از زنانی که در تلاش برای باردار شدن هستند، یک سفر چالش برانگیز و احساسی باشد. در حالی که ناباروری هم مردان و هم زنان را تحت تأثیر قرار می دهد، زنان ممکن است به دلیل پیچیدگی های دستگاه تناسلی زنان، چالش های پیچیده تری را تجربه کنند. در این مقاله علل ناباروری در زنان توضیح داده شده است.

علل ناباروری در زنان چیست؟

رایج ترین علت ناباروری در زنان عبارتند از:

اختلالات تخمک گذاری: یک مقصر رایج

یکی از شایع ترین علل ناباروری در زنان اختلالات تخمک گذاری است. تخمک گذاری نامنظم یا عدم تخمک گذاری می تواند باردار شدن طبیعی را دشوار کند. شرایطی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، اختلالات تیروئید، هیپرپرولاکتینمی، نارسایی زودرس تخمدان و سایر موارد همگی می توانند بر تخمک گذاری تأثیر بگذارند.

اختلالات تخمک گذاری: یک مقصر رایج

عوامل مرتبط با سن: ساعت بیولوژیکی در حال افزایش است

همانطور که قبلا ذکر شد، سن نقش اساسی در باروری دارد. با افزایش سن، باروری زن به دلیل کاهش تعداد و کیفیت تخمک هایی که تولید می کند کاهش می یابد. زنان بالای 35 سال بیشتر در معرض ناباروری هستند زیرا تخمک های کمتری در تخمدان هایشان باقی مانده است. علاوه بر این، تغییرات مرتبط با افزایش سن در دهانه رحم و رحم نیز می تواند رسیدن اسپرم به تخمک یا لانه گزینی تخمک بارور شده در رحم را دشوارتر کند.

بهترین دکتر درمان نازایی در شیراز

عوامل سبک زندگی: کنترل باروری

در حالی که برخی از عوامل موثر بر باروری خارج از کنترل شما هستند، انتخاب سبک زندگی می تواند به طور قابل توجهی بر شانس باردار شدن شما تأثیر بگذارد. تغذیه نامناسب، چاقی، استعمال دخانیات، مصرف الکل و استرس همگی می توانند با تأثیر بر سطوح هورمونی، تخمک گذاری و سلامت کلی دستگاه تناسلی در ناباروری در زنان نقش داشته باشند. انتخاب‌های سالم و تغییر سبک زندگی، مانند حفظ وزن سالم، ترک سیگار، کاهش مصرف الکل، و تمرین تکنیک‌های کاهش استرس، می‌تواند به بهبود شانس بارداری طبیعی کمک کند.

انسداد لوله فالوپ

انسداد لوله های فالوپ می تواند از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری کند یا از حرکت تخمک بارور شده به رحم جلوگیری کند. این می تواند ناشی از شرایطی مانند بیماری التهابی لگن (PID)، اندومتریوز یا جراحی برای حاملگی خارج از رحم باشد.

شرایط رحم می تواند علل ناباروری در زنان باشد

ناهنجاری های رحم، از جمله فیبروم، پولیپ، چسبندگی یا ناهنجاری های مادرزادی، می توانند در لانه گزینی اختلال ایجاد کنند و باعث ناباروری شوند. توجه نمایید که در صورت وجود مشکلی رحمی و نادیده گرفتن آن ممکن است مجبور به عمل برداشتن رحم شوید.

اختلالات غدد درون ریز

عدم تعادل هورمونی، مانند مواردی که در اثر اختلالات تیروئید یا دیابت ایجاد می شود، می تواند با اختلال در تخمک گذاری و چرخه قاعدگی، باروری را تحت تاثیر قرار دهد.

عوامل دیگر

عوامل دیگری نیز می‌توانند باعث ناباروری شوند، از جمله:

  • سابقه جراحی شکم یا لگن
  • سابقه سقط مکرر
  • سابقه بیماری‌های مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی و بیماری‌های خود ایمنی
  • قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی یا اشعه

اگر شما و همسرتان بیش از یک سال است که برای باردار شدن تلاش می‌کنید و موفق نشده‌اید، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت ناباروری شما مشخص شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر زنی یک سال یا بیشتر برای باردار شدن بدون موفقیت تلاش کرده است، به طور کلی توصیه می شود که او و همسرش برای ارزیابی به پزشک متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز مراجعه کنند. اگر زن بالای 35 سال سن داشته باشد یا مشکلات باروری مانند پریودهای نامنظم یا اندومتریوز داشته باشد، ممکن است کوتاهتر باشد. مهم است که با پزشک خود در مورد هر گونه نگرانی در مورد باروری خود صحبت کنید و با هم همکاری کنید تا برنامه ای برای آزمایش و گزینه های درمانی بالقوه ارائه دهید.

کلام آخر

در پایان، ناباروری در زنان یک موضوع پیچیده است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اختلالات تخمک گذاری، عوامل مرتبط با سن و انتخاب سبک زندگی تنها برخی از مقصران رایجی هستند که می توانند باردار شدن طبیعی را چالش برانگیز کنند. اگر برای باردار شدن مشکل دارید، ضروری است با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید که می تواند علت اصلی را تشخیص دهد و یک برنامه درمانی مناسب متناسب با نیازهای شما ایجاد کند. با مراقبت و حمایت صحیح، بسیاری از زنان می توانند بر ناباروری غلبه کنند و به رویای خود برای شروع یا گسترش خانواده دست یابند.

نظر کاربران