کاشت مو چه عوارضی دارد؟ عوارض کاشت مو و آنچه باید انتظار داشت

کاشت مو چه عوارضی دارد؟ عوارض کاشت مو و آنچه باید انتظار داشت

پژمان نوروزی

پزشک شهر - کاشت مو روشی محبوب برای ترمیم ریزش مو و افزایش تراکم مو است. این روش شامل برداشتن فولیکول های مو از ناحیه ای از بدن (معمولاً پشت سر) و پیوند آنها به ناحیه طاس یا کم پشت سر است. در حالی که کاشت مو می تواند نتایج چشمگیری داشته باشد، مهم است که از عوارض احتمالی آن نیز آگاه باشید. در این مطلب از سایت پزشک شهر، به بررسی عوارض کاشت مو و همچنین راه های کاهش خطر آنها می پردازیم.

مجله سلامت پزشک شهر با ارائه مطالب، به شما در انتخاب بهترین راهکار برای سلامتی خود کمک می‌کند. اما فراموش نکنید که این اطلاعات صرفا جهت آگاهی است و جایگزین نظر پزشک معالج شما نیست. برای تشخیص و جراحی باید به پزشک مراجعه کنید.

عوارض کاشت مو چیست؟

کاشت مو چه عوارضی دارد؟ عوارض کاشت مو و آنچه باید انتظار داشت
علل ریزش مو بسیار متنوع است، اما بسیاری از افرادی که به کاشت مو روی می‌آورند با مشکل طاسی یا آلوپسی مواجه هستند. آلوپسی یک بیماری خودایمنی است که به سن وابسته نیست و ممکن است برای هر کسی در هر سنی اتفاق بیفتد. طاسی یکی از مهمترین علل ریزش مو در مردان و همچنین یکی از علل ریزش مو در زنان است که می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله تغییرات هورمونی رخ دهد.
سال‌هاست که کاشت مو به مردان و زنان کمک می‌کند تا ظاهر جدیدی به دست آورند. در مقایسه با سایر روش‌های جراحی زیبایی، کاشت مو عوارض کمی دارد، اما در صورت عدم توجه کافی می‌تواند عوارض جدی ایجاد کند. طیف وسیعی از عوارض احتمالی کاشت مو وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

درد

درد پس از عمل کاشت مو یکی از شایع‌ترین عوارض پس از جراحی است. این درد به خصوص در روش FUT (پیوند واحد فولیکولی) بیشتر مشاهده می‌شود که در این روش از برداشت نواری برای جمع‌آوری واحدهای فولیکولی استفاده می‌شود. این می‌تواند منجر به آسیب‌های نوروپاتیک شود که درد پس از عمل را افزایش می‌دهد.
در روش FUE (استخراج واحد فولیکولی)، که معمولاً بین ۶ تا ۸ ساعت طول می‌کشد و تا حدود ۳۰۰۰ واحد مو را شامل می‌شود، درد عضلانی ممکن است در طول این مدت به وجود بیاید. استراحت مناسب در طول فرآیند و استفاده از مسکن‌ها می‌تواند به کاهش این نوع درد کمک کند. برای کاهش عوارض پس از عمل کاشت مو، پزشکان معمولاً داروهای ضد‌التهاب غیراستروئیدی را تجویز می‌کنند.

خونریزی

کاشت مو چه عوارضی دارد؟ عوارض کاشت مو و آنچه باید انتظار داشت
پوست سر شامل عروق خونی زیادی است که ممکن است پس از اتمام جراحی و ترک کلینیک، خونریزی رخ دهد. در این مواقع، باید ناحیه خونریزی را با استفاده از گاز تمیز فشار داد. برای جلوگیری از بروز این عارضه، توصیه می‌شود که در جلسات ارزیابی قبل از جراحی کاشت مو، پزشک خود را در جریان داروهای مصرفی یا سابقه پزشکی خود مانند اختلالات خونریزی و انعقاد خون قرار دهید. اگرچه خونریزی در ناحیه گیرنده نیست که به طور طبیعی رخ دهد، می‌توان آن را با استفاده از محلول‌های حاوی اپی‌نفرین کنترل کرد.

ورم

تورم یا ادم یکی دیگر از عوارض رایج کاشت مو است که از زمان آغاز جراحی شروع می‌شود و سه تا پنج روز پس از عمل آشکار می‌شود. این تورم معمولاً در ناحیه گیرنده و جلوی سر رخ می‌دهد. اگر مایع ادماتوز به سمت بافت اطراف چشم حرکت کند، ممکن است خون‌مردگی دور چشم‌ها ایجاد شود و باعث شود که نتوانید به راحتی چشمان خود را باز کنید. برای پیشگیری از این عارضه، پزشکان نحوه صحیح خوابیدن پس از جراحی کاشت مو را به شما آموزش می‌دهند.

سکسکه بعد از کاشت

سکسکه پس از جراحی کاشت مو، یکی از عوارض نسبتاً شایع است که تقریباً ۵ نفر از هر ۱۰۰ نفر پس از جراحی آن را تجربه می‌کنند. دلیل دقیق این عارضه هنوز مشخص نیست، اما ممکن است سکسکه بین چند ساعت تا چند روز به طول بیانجامد. این عارضه را نمی‌توان از جمله عوارض رایج کاشت مو دانست.
انجمن ترمیم مو علت سکسکه پس از کاشت را به تحریک موضعی پایانه‌های عصبی در حین جراحی نسبت می‌دهد. با تحریک شبکه عصبی گردن، فرد به سکسکه مبتلا می‌شود. به همین دلیل، پس از جراحی معمولاً داروهای استروئیدی به بیماران تجویز می‌شود تا از وقوع سکسکه جلوگیری شود.

عدم تقارن

زمانی که به کلینیک نامعتبر برای کاشت مو مراجعه می‌کنید، احتمال عدم دقت در طراحی و علامت‌گذاری ناحیه گیرنده افزایش می‌یابد. این می‌تواند منجر به رشد نامتقارن موهای کاشته شده شود که عدم تقارن در خطوط رویش مو به وضوح قابل مشاهده باشد.
بنابراین، بسیار مهم است که پزشک متخصص، علامت‌ها و طرح طراحی شده را به دقت در آینه و از پشت سر بررسی کند و تائید نهایی بیمار را دریافت کند. این کار اطمینان می‌دهد که طراحی صحیح انجام شده است و نتیجه نهایی تقارن و هماهنگی مناسبی دارد.

بهترین کلینیک کاشت مو در شیراز

پوسته پوسته شدن پوست سر

پوسته پوسته شدن پوست سر ممکن است ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از کاشت مو روی دهد. در اغلب موارد، پوسته‌های سطح اپیدرم خشک مو خطرناک نیستند و پس از گذشت هفت تا ۱۰ روز خودبه‌خود از بین می‌روند. شما می‌توانید پس از ۴۸ ساعت از کاشت مو سرتان را بشویید تا پوسته‌ها را از بین ببرید.
همچنین می‌توانید با استفاده از مرطوب‌کننده، ظاهر ناخوشایند پوسته‌ها را برطرف کنید. اگر این عارضه ۹ تا ۱۰ روز پس از جراحی کاشت مو همچنان ادامه داشت، می‌توانید از کمپرس مرطوب یا بخار برای کاهش آن کمک بگیرید.

عوارض کاشت مو و فولیکولیت

فولیکولیت به التهاب فولیکول‌های مو گفته می‌شود که ناشی از عفونت، آسیب فیزیکی یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی است. این عارضه در افراد مختلف از یک تا ۲۰ درصد متغیر است و می‌تواند به صورت التهاب خفیف تا جوش‌های پراکنده روی سر بروز کند.
فولیکولیت از عوارض کاشت مو در نواحی گیرنده و دهنده به شمار می‌آید، بنابراین برای شروع درمان ابتدا باید علت اصلی ایجاد آن مشخص شود. اگر ۲ تا ۳ ماه پس از جراحی کاشت مو دچار این عارضه شدید، علت اصلی آن می‌تواند رشد مجدد مو باشد که با استفاده از کمپرس گرم و پماد آنتی‌بیوتیک مانند موپیروسین قابل درمان است.

بی حسی قسمت هایی از سر

کاشت مو چه عوارضی دارد؟ عوارض کاشت مو و آنچه باید انتظار داشت
برخی از بیماران پس از کاشت مو، در ناحیه جراحی احساس بی‌حسی می‌کنند که ممکن است تا هفته‌ها ادامه داشته باشد. این بی‌حسی در زمره عوارض موقت و زودگذر کاشت مو قرار می‌گیرد و به مرور زمان بدن با شرایط موجود تطبیق پیدا می‌کند و بی‌حسی برطرف می‌شود.
علت اصلی این بی‌حسی پس از عمل، تحریک اعصاب پوست در نواحی پذیرنده و اهداکننده است. این تحریک اعصاب معمولاً در چند روز اول دوره بهبودی پس از عمل رخ می‌دهد. گاهی اوقات ممکن است آسیب مکانیکی به اعصاب سطحی باعث بروز بی‌حسی شود که در این صورت، این بی‌حسی به مدت طولانی‌تری ادامه خواهد داشت.

کبودی در اطراف چشم

کبودی و تیرگی در نواحی اطراف چشم پس از انجام کاشت مو یکی از رایج‌ترین عوارض این نوع جراحی است. این سیاهی‌ها ممکن است به دلایل مختلفی نظیر فشار هنگام انجام کاشت، استفاده از داروهای بی حسی و بی هوشی، استرس‌های درونی فرد و غیره به وجود بیایند.
با گذشت زمان و استراحت کافی، کبودی‌های اطراف چشم معمولاً کم رنگ تر می‌شوند و سپس به طور کامل از بین می‌روند. اگر پس از گذشت چندین روز، تغییری در کبودی اطراف چشم مشاهده نشد و شما هیچ بهبودی احساس نکردید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا علت این موضوع مشخص شود. پزشک شما می‌تواند با معاینه و ارزیابی، به شما راهنمایی کند که چگونه با این وضعیت برخورد کنید.
همچنین مهم است که هیچ دارویی را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید، زیرا ممکن است برای از بین بردن کبودی‌های اطراف چشم عوارض جدی داشته باشد یا با درمان وضعیت شما تداخل داشته باشد.

کاشت مو به روش تکثیر در شیراز

کاهش خطر عوارض کاشت مو

کاشت مو چه عوارضی دارد؟ عوارض کاشت مو و آنچه باید انتظار داشت
برای کاهش عوارض پس از کاشت مو، می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

  • مراقبت‌های قبل از عمل: انجام مراقبت‌های لازم و تمام شدن از شوره زایی، استفاده از داروهای مقوی و ویتامین‌ها قبل از عمل می‌تواند به بهبود عملکرد پوست شما کمک کند.
  • مراقبت‌های بعد از عمل: استراحت کافی پس از عمل، استفاده از داروهای ضد التهاب و ضد درد معمولاً توصیه می‌شود. همچنین استفاده منظم از کرم‌ها و پمادها برای حفظ رطوبت و سلامت پوست نیز مهم است.
  • مصرف داروها و مکمل‌ها: تنها داروهایی را مصرف کنید که توسط پزشک تجویز شده‌اند. استفاده بی‌رویه از هرگونه دارو یا مکمل بدون مشورت با پزشک ممکن است به سلامتی شما آسیب بزند.
  • تعویض به موقع پانسمان: در صورت نیاز به تعویض پانسمان یا درمان‌های دیگر، به موقع به دستور پزشک عمل کنید تا از عفونت یا مشکلات دیگر جلوگیری شود.
  • پیگیری و مشاوره با پزشک: همواره با پزشک خود در تماس باشید و هرگونه نگرانی یا علائم غیرمعمول را به او اطلاع دهید. این ارتباط مستمر می‌تواند در بهبود سریع‌تر عوارض کمک کند.

از این راه‌ها می‌توانید عوارض پس از کاشت مو را به حداقل برسانید و تجربهٔ ناراحت‌کنندگی کمتری داشته باشید.

آیا عوارض کاشت مو خطرناک هستند؟

عوارض پس از کاشت مو، همانطور که اشاره شد، معمولاً طبیعی هستند و در اکثر موارد به سلامتی فرد خطری ندارند. این عوارض شامل درد، خارش، خونریزی، تورم، التهاب فولیکول مو و سایر تغییرات زیستی موقت هستند که اغلب پس از عمل کاشت مو رخ می‌دهند.
اگرچه عوارض اغلب طبیعی و معمولی هستند، اما به میزان و شدت آنها بستگی دارد که در صورتی که شدت بالاتری داشته باشند یا به طولانی مدت ادامه داشته باشند، ممکن است نیاز به مشاوره با پزشک داشته باشید. به طور کلی، این عوارض می‌توانند با استفاده از داروها، مراقبت‌های مناسب پس از عمل و توجه به راهنمایی‌های پزشک به طور قابل توجهی کاهش یابند.
مهم‌ترین نکته این است که هرگز نباید از این عوارض نگرانی زیادی داشته باشید، زیرا اغلب این تغییرات موقت و قابل کنترل هستند و به زودی برطرف می‌شوند. اما در صورتی که عوارض شما طولانی‌تر از معمول ادامه داشت یا به شدت شمارا آزار داد، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید تا ایشان شما را راهنمایی کنند.

جمع بندی
کاشت مو می تواند روشی مؤثر برای ترمیم ریزش مو باشد. با این حال، مهم است که از عوارض احتمالی آن آگاه باشید و برای کاهش خطر آنها اقدام کنید. با انتخاب یک جراح واجد شرایط و دنبال کردن دستورالعمل های مراقبت های بعد از عمل، می توانید احتمال دستیابی به نتایج ایمن و موفق را افزایش دهید. امیدواریم موارد فوق و مشورت با پزشک خود بتواند نتایج قابل قبولی برای شما رقم بزند.

بیشتر بخوانید: کاشت مو چگونه انجام می شود؟

منبع: www.americanhairloss.org

نظر کاربران