آیا جویدن آدامس برای سلامت دندان مفید است؟

آیا جویدن آدامس برای سلامت دندان مفید است؟

آرزو

در این مقاله از سایت پزشک شهر به مزایای جویدن آدامس، بویژه آدامس بدون قند، و تاثیر آن در سلامت عمومی و جلوگیری از بیماری های دهان و دندان را بررسی می کنیم.

آیا جویدن آدامس بدون قند برای سلامت دندان مفید است؟

جویدن آدامس مزایای زیاد و مهمی برای سلامت دهان و دندان دارد. بطور مثال می شود به کاهش پوسیدگی دندان، خنثی کردن محیط اسیدی دهان، و کاهش سایش شیمیایی دندان (اروژن) اشاره کرد.

اما آیا می دانستید که جویدن آدامس تاثیرات مثبتی غیر از بهبود سلامت دهان دارد؟ ما با کمک بهترین متخصص دندانپزشک در شیراز ، ۵ دلیل برای جویدن آدامس بدون قند معرفی می کنیم.

کمک به پیشگیری از سایش شیمیایی دندان

بطور کلی عامل اصلی سایش شیمیایی دندان، غذاها و نوشیدنی هایی هستند که می خوریم. غذاهای اسیدی مانند نوشیدنی های گازدار و مرکبات، شدیدترین تاثیر را در سایش شیمیایی دندان می گذارند. جویدن آدامس برای ۲۰ دقیقه، بعد از مصرف غذا و نوشیدنی باعث کاهش تاثیر و تخریب اسید می شود. علت این موضوع، تاثیر جویدن آدامس درتحریک ترشح بزاق است و بزاق حاوی آنزیم هایی اساسی است که به خنثی کردن اسید کمک می کنند.

کمک به رفع خشکی دهان

خشکی دهان یا زروستومی، وضعیتی است که بدلیل کاهش تولید بزاق در دهان اتفاق می افتد. این اتفاق اغلب بدلیل کم آبی بدن و عدم توانایی بدن در تولید بزاق کافی در اثر از دست دادن بیش از حد مایعات رخ می دهد. همچنین خشکی دهان در اثر احساس ترس و اضطراب بسیار شایع است. یکی دیگر از عوامل خشک شدن دهان، مصرف داروهای خاص، اشعه درمانی، دیابت یا بیماری هایی مانند سندرم شوگرن است. بنابراین، از آن جا که جویدن آدامس باعث ترشح بزاق بیشتر می شود، برای کسانی که مبتلا به خشکی دهان هستند بسیار مفید است.

کمک به کاهش بوی بد دهان

جویدن آدامس بدون قند با افزایش تولید بزاق و پاک کردن غذاهای گیر کرده بین دندان به خوشبو شدن دهان کمک می کند. همیشه بهترین گزینه مسواک و نخ دندان است اما جویدن آدامس بین وعده ها، باعث می شود فضاهایی که دسترسی به آنها سخت است تمیز شوند؛ در نتیجه احتمال بوی بد دهان، سایش دندان و عفونت را کاهش می دهد.

آیا جویدن آدامس برای سلامت دندان مفید است؟

کاهش استرس و بهبود عملکرد ذهنی

تحقیقات علمی نشان می دهند که جویدن آدامس در کاهش سطح اضطراب و کورتیزول - یا هورمون استرس - نقش موثری دارد. علاوه بر این، با افزایش تمرکز سبب بهبود عملکرد ذهنی می شود.

تقویت مینای دندان

آدامس بدون قند به تقویت مینای دندان، که بطور ویژه در کاهش پوسیدگی دندان موثر است کمک می کند.

از آن جهت که آدامس بدون قند چنین مزایای مهمی دارد، بسیاری از دندانپزشکان آن را به عنوان جزیی از روتین بهداشت دهان توصیه می کنند. با همه این توضیحات و مزایای ذکر شده، باید به خاطر داشته باشید که جویدن آدامس جایگزینی برای مسواک و نخ دندان نیست.

منبع: مقالات دندانپزشکی کلینیک Puresmile.co.uk

نظر کاربران