فواید معاینات دوره ای دندانپزشکی

فواید معاینات دوره ای دندانپزشکی

پژمان نوروزی

پزشک شهر - مراجعه به دندانپزشک و معاینات دوره ای دندانپزشکی بخش حیاتی از بهداشت دهان و دندان ما است. به گفته CDC، تمام افراد باید حداقل یک بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنند تا وضعیت سلامت دهان و دندان خود را مشخص کنند؛ اما برخی افراد از مراجعه به دندانپزشک فرار می‌کنند! اما اهمیت مراجعه به دندانپزشک امروزه بیشتر از همیشه باید تأکید شود و باید در نظر داشت که سلامت دهان و دندان ما با سلامت عمومی مرتبط است.
مشکلات بهداشت دهان و دندان مانند بیماری‌های لثه یا پوسیدگی دندان می‌توانند در صورت عدم درمان، عوارض بیشتری ایجاد کنند. مراقبت‌های پیشگیرانه، معاینات دوره‌ای دندانپزشکی و مداخلات زود هنگام می‌توانند به سلامت دهان و دندان ما کمک کنند. در این مطلب به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت، لطفاً تا انتها با ما همراه باشید.

مجله سلامت پزشک شهر با ارائه مطالب، به شما در انتخاب بهترین راهکار برای سلامتی خود کمک می‌کند. اما فراموش نکنید که این اطلاعات صرفا جهت آگاهی است و جایگزین نظر پزشک معالج شما نیست. برای تشخیص و جراحی باید به پزشک مراجعه کنید.

معاینات دوره ای دندانپزشکی چیست؟

فواید معاینات دوره ای دندانپزشکی
معاینات دوره ای دندانپزشکی شامل بررسی دقیق دندان‌ها، لثه‌ها، فک و دهان به منظور تشخیص و درمان مشکلات دندانی و لثه‌ای است. دندانپزشکان متخصص در زمان معاینه به بررسی وضعیت دندان‌ها، حفره‌ها، پلاک دندانی و سایر موارد بهداشت دهان و دندان می‌پردازند. این معاینات به عنوان بخشی از مراقبت‌های پیشگیرانه بسیار اهمیت دارند، زیرا مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان یا بیماری‌های لثه را به موقع شناسایی و درمان می‌کنند. معاینات منظم می‌توانند از تشدید مشکلات دهانی جلوگیری کرده و به حفظ سلامت دهان و دندان کمک کنند.
همچنین، در زمان معاینه دندانپزشکی، پاکسازی و جرمگیری عمیقی که توسط دندانپزشک یا بهداشت دهان انجام می‌شود، به حذف تارتار و پلاک دندانی که بر روی دندان‌ها تشکیل شده‌اند کمک می‌کند. این فرصت همچنین برای مشاوره و آموزش در مورد بهداشت دهان و دندان از دندانپزشک استفاده می‌شود که به فرد کمک می‌کند تا نحوه مراقبت صحیح از دندان‌های خود را درک کند و به مشکلات دهانی و دندانی پیشگیری کند.
از این رو، معاینات دندانپزشکی از اهمیت بسزایی برخوردارند و بهتر است به صورت منظم این معاینات را انجام داده و از مشکلات دهانی و دندانی جلوگیری کرد.

فواید معاینات دوره ای دندانپزشکی

 • تشخیص زودهنگام مشکلات: معاینات دوره ای دندانپزشکی به دندانپزشک شما کمک می کند تا مشکلات دهان و دندان را در مراحل اولیه تشخیص دهد و درمان کند. این امر می تواند به جلوگیری از عوارض جدی و پرهزینه در آینده کمک کند.
 • جلوگیری از پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین مشکلات دهان و دندان است. معاینات دوره ای دندانپزشکی به شما کمک می کند تا با دریافت آموزش های لازم در مورد بهداشت دهان و دندان، از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.
 • درمان بیماری های لثه: بیماری های لثه می تواند منجر به از دست دادن دندان ها شود. معاینات دوره ای دندانپزشکی به شما کمک می کند تا بیماری های لثه را در مراحل اولیه تشخیص و درمان کنید.
 • جلوگیری از بوی بد دهان: بوی بد دهان می تواند ناشی از مشکلات مختلفی از جمله پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و خشکی دهان باشد. معاینات دوره ای دندانپزشکی به شما کمک می کند تا علت بوی بد دهان را شناسایی و درمان کنید.
 • تشخیص سرطان دهان: سرطان دهان یک بیماری جدی است که در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد. معاینات دوره ای دندانپزشکی به دندانپزشک شما کمک می کند تا سرطان دهان را در مراحل اولیه تشخیص دهد و درمان کند.

فرآیند بررسی دندان در معاینات دندانپزشکی چگونه است؟

فواید معاینات دوره ای دندانپزشکی
در مراجعات دوره‌ای دندانپزشکی، فرآیند بررسی دندان‌ها و لثه‌ها به طور معمول به چند مرحله تقسیم می‌شود. این مراحل می‌توانند شامل موارد زیر باشند:
شرح حال دندان‌ها از زبان مراجعه‌کننده:
در این مرحله، مراجعه‌کننده به دندانپزشک شرحی از وضعیت دندان‌ها، مشکلات موجود و هر گونه علایم یا دردی که دریافت کرده است را ارائه می‌دهد. این اطلاعات می‌تواند به دندانپزشک کمک کند تا نقاط ضعف و مشکلات موجود را بهتر بشناسد.
بررسی دندان و لثه توسط دندانپزشک:
دندانپزشک با استفاده از ابزارها و آینه‌های خاص، دندان‌ها و لثه‌ها را بررسی می‌کند. این بررسی شامل بررسی وضعیت دندان‌ها، پوسیدگی، حفره‌ها، زخم‌ها، نقاط قابل توجهی از لثه و سایر مشکلات دهانی و دندانی می‌شود.
گرفتن عکس‌رادیولوژی (در صورت لزوم):
در صورتی که دندانپزشک به نیاز احتمالی به تصویربرداری بیشتر برای تشخیص دقیق‌تر بیماری‌ها یا مشکلات دندانی مشکوک شود، ممکن است تصاویر رادیولوژی مانند اشعه ایکس گرفته شود. این تصاویر می‌توانند به دندانپزشک در تشخیص و درمان مشکلات کمک کنند.
ارائه پیشنهادات برای مراقبت و ترمیم دندان:
بر اساس نتایج بررسی و تصویربرداری، دندانپزشک پیشنهادات و راهکارهایی برای درمان و ترمیم دندان‌ها ارائه می‌دهد. این شامل توصیه‌هایی مانند ترمیم حفره‌ها، پاکسازی دندان‌ها، رژیم غذایی مناسب، نکات بهداشت دهانی و در صورت لزوم، برنامه‌های درمانی پیشرفته‌تر مانند جراحی یا ارتودنسی می‌شود.
این مراجعات دوره‌ای بسیار مهم هستند تا به مشکلات دندانی و دهانی روزآمدی که ممکن است به طور پنهانی شروع شوند، پی ببرند و از پیشرفت آنها جلوگیری کنند.

چرا معاینات دوره ای دندانپزشکی ضروری هستند؟

مراجعات دوره‌ای دندانپزشکی از اهمیت بسیاری برخوردارند، زیرا به وسیله‌ی این جلسات می‌توان مشکلات دندانی و لثه‌ای را در مراحل ابتدایی شناسایی کرد و از پیشرفت آنها جلوگیری نمود. حتی اگر در منزل به خوبی از دندان‌های خود مراقبت کنیم، برخی مشکلات دندانی ممکن است در مراحل ابتدایی پنهان باقی بمانند و بدون احساس درد یا نشانه مشهودی بروز نمایند. در این جلسات، دندانپزشک می‌تواند با استفاده از ابزارها و تجهیزات خود، مشکلاتی را که ممکن است به طور معمول در خانه قابل تشخیص نباشند، شناسایی نماید.
به عنوان مثال، حفره‌های تازه شکل گرفته که هنوز هیچ دردی ایجاد نکرده باشند، اما با مراجعه به دندانپزشک می‌توان آنها را شناسایی و درمان کرد تا از پیشرفت بیشتر جلوگیری شود. همچنین، این جلسات به دندانپزشک امکان می‌دهند تا به صورت پیشگیرانه از بروز بیماری‌های لثه و پیشگیری از ایجاد مشکلات جدی‌تر دندانی اقدام نماید. در نهایت، مراجعات دوره‌ای دندانپزشکی نه تنها به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می‌کنند، بلکه می‌توانند هزینه‌های درمانی را نیز کاهش دهند.

نوبت دهی بهترین دندانپزشک در شیراز

زمان مناسب برای معاینات دوره ای در بزرگسالان

زمان مناسب برای مراجعات دوره‌ای دندانپزشکی در بزرگسالان بستگی به شرایط فردی و عوامل مختلفی دارد؛ اما به طور کلی، دندانپزشکان برای بزرگسالان توصیه می‌کنند که هر 6 ماه یکبار برای معاینه دوره‌ای دندانپزشکی مراجعه کنند. این معاینات هر 6 ماه یکبار برای بررسی وضعیت لثه و دندان‌ها، تشخیص زودرس مشکلات دهانی و دندانی و ارائه راهکارهای پیشگیرانه مفید هستند.
برای افرادی که اضطراب و نگرانی در مراجعه به دندانپزشکی دارند، توصیه می‌شود که با دندانپزشک خود در مورد این امر صحبت کنند تا راهکارهایی برای کاهش این اضطراب در نظر گرفته شود. همچنین، انتخاب زمانی برای مراجعه به دندانپزشکی که فشار کمتری را احساس می‌کنید و کمتر شتاب‌زده هستید، می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند.
در حین مراجعه به دندانپزشک، می‌توانید شرایطی را برای خود فراهم کنید که احساس آرامش داشته باشید؛ مثلاً گوش دادن به موسیقی، حضور فردی از خانواده یا دوستان و یا استفاده از تکنیک‌های تنفس و آرامش‌بخش. همچنین، برخی دندانپزشکان برای کاهش درد و ناراحتی، از مواد بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند.

در معاینات دوره ای کودکان چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

فواید معاینات دوره ای دندانپزشکی
در مراجعات دوره‌ای دندانپزشکی کودکان، برخی نکات و راهکارها برای رعایت آرامش و راحتی کودکان و ایجاد تجربه‌ای مثبت ارائه می‌شود:

 • انتخاب یک دندانپزشک که به کودکان علاقه‌مند و حوصله‌ای باشد و می‌تواند به آنها والدینشان اعتماد کنند، بسیار مهم است.
 • به کودک توضیح دهید که دلیل مراجعه به دندانپزشکی برای حفظ سلامت دهان و دندان و داشتن لبخند زیبا است. از بیان مفاهیم فنی خودداری کنید و به جای آن، برای کودک توضیح دهید که دندانپزشک به دندان‌ها و لثه‌هایشان نگاه می‌کند تا مطمئن شود همه چیز درست است.
 • از قول دادن جایزه برای مراجعه به دندانپزشکی خودداری کنید. به جای آن، می‌توانید به کودک خود اطمینان دهید که مراجعه به دندانپزشکی یک تجربه زیبا و مهم است.
 • از بازی‌ها و نقاشی‌ها برای کودکان استفاده کنید تا آنها را با محیط دندانپزشکی آشنا کنید و اعتماد به نفس آنها را تقویت کنید.
 • به کودک اجازه دهید با پای خود وارد مطب شود و از این طریق اعتماد به نفس و اعتماد به دندانپزشک را تقویت کنید.
 • در صورت نیاز به بحث در مورد مسائل پزشکی و درمانی کودک، بهتر است به صورت خصوصی با دندانپزشک مشورت کنید و از جلوگیری از ایجاد ناراحتی یا اضطراب برای کودکانتان پشتیبانی کنید.
 • تصمیم‌گیری در مورد مراحل درمان و نحوه آن را به دندانپزشک خود بسپارید و از توضیح راهکارها و گزینه‌های درمانی به کودکان خودداری کنید.

نکات مهم در معاینات دوره ای دندانپزشکی

فواید معاینات دوره ای دندانپزشکی

 • توصیه می شود که هر 6 ماه تا یک سال یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • در صورت داشتن مشکلات دهان و دندان، ممکن است نیاز به مراجعه بیشتر به دندانپزشک داشته باشید.
 • در طول معاینه دندانپزشکی، دندانپزشک دندان ها و لثه های شما را معاینه می کند و در صورت نیاز عکس رادیوگرافی می گیرد.
 • دندانپزشک همچنین ممکن است دندان های شما را جرمگیری و فلوراید تراپی کند.

جمع بندی
معاینات دوره ای دندانپزشکی بخش مهمی از حفظ سلامت دهان و دندان است. با مراجعه منظم به دندانپزشک می توانید از سلامت دندان ها و لثه های خود اطمینان حاصل کنید و از بروز مشکلات جدی در آینده جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: فواید و مضرات استفاده از نخ دندان

نظر کاربران