از چه سنی برای ماموگرافی سالیانه اقدام کنیم؟

از چه سنی برای ماموگرافی سالیانه اقدام کنیم؟

آرزو

سرطان سینه یکی از شایع ترین انواع سرطان در زنان است. البته به لطف ماموگرافی و تشخیص سریع، این بیماری یکی از بالاترین آمارهای بهبود و ادامه زندگی در بین انواع سرطان را دارد. اگر در مورد سلامتی خود و احتمال سرطان پستان نگران هستید با این مقاله از پزشک شهر همراه باشید.

از چه سنی باید برای ماموگرافی دوره ای اقدام کنیم؟

بطور معمول آزمایش غربالگری سالیانه برای بیشتر افراد از ۴۰ سالگی شروع می شود. اما بعضی از افراد باید از سنین پایینتر چک آپ دوره ای را شروع کنند.

احتمالا قبلا این حرف را شنیده اید اما شنیدن دوباره آن ضرری ندارد: انجام منظم ماموگرافی اهمیت فوق العاده ای برای سلامت شما دارد. این قضیه از آن جهت مهم است که ماموگرافی بهترین ابزاری است که برای تشخیص سرطان پستان داریم. سرطان سینه از شایع ترین انواع سرطان در زنان است. این بیماری پس از سرطان پوست در رتبه دوم آمار فراگیری قرار می گیرد.

توصیه های پزشکی در مورد این که کدام دسته از افراد و در چه فاصله زمانی باید ماموگرافی انجام دهند تغییر کرده است. معیار ها و دستورالعمل ها به نظر شخصی فردی که از او سوال می پرسید بستگی دارد. پس باید بدانید که هیچ توصیه کلی که برای همه مناسب باشد امکان پذیر نیست. فقط شما نیستید که با این اطلاعات گیج می شوید. ما نظر دکتر لارا دین که یک رادیولوژیست است را در این باره جویا شدیم. برای انجام ماموگرافی در شیراز می توانید روی لینک کلیک نمایید.

چه سنی برای شروع ماموگرافی سالیانه توصیه می شود؟

اغلب پزشکان و متخصصان توصیه می کنند زنان باید از ۴۰ سالگی به بعد بطور سالیانه ماموگرافی انجام دهند. اگر در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه باشید پزشک توصیه می کند غربالگری را زودتر آغاز کنید.

این دستورالعمل ها توسط کالج رادیولوژی آمریکا، انجمن تصویربرداری سینه و انجمن سرطان آمریکا نیز تایید شده است. با این وجود توصیه هایی که به تازگی توسط کارگروه خدمات پیشگیرانه در ایالات متحده پیشنهاد شد کمی متفاوت هستند. این سازمان توصیه می کند ار شروع ۴۰ سالگی هر دو سال این آزمایش را انجام دهید.

اما اغلب متخصصان در این زمینه با ماموگرافی سالیانه موافق هستند.

دکتر دین تاکید کرد که با تشخیص زود هنگام سرطان سینه می توانیم جان بیماران را نجات دهیم. قوی ترین شواهد مربوط به تحقیقات طولی و آزمایش های بلندمدت است که نشان می دهند شروع غربالگری سالیانه از ۴۰ سالگی، جان افراد زیادی را نجات می دهد.

از چه سنی برای ماموگرافی سالیانه اقدام کنیم؟

جنسیت و ماموگرافی

تا این قسمت از مقاله توصیه ها مربوط به زنان می شد. البته باید بدانید که سرطان سینه تنها مختص زنان نیست و با اینکه سرطان سینه در مردان احتمال کمتری دارد، غیر ممکن نیست. بنابراین هرچند به ندرت، مردان نیز به این بیماری مبتلا می شوند.

دکتر دین به همه افراد بزرگسال و مخصوصا سالمندان توصیه می کند که بطور منظم معاینه فردی (توسط خود شخص) انجام دهند. در صورتی که تغییری احساس کردید یا درباره احتمال ابتلا به سرطان نگران هستید، به متخصص زنان شیراز مراجعه نمایید.

چه کسانی باید قبل از ۴۰ سال برای چک آپ اقدام کنند؟

برای برخی از افراد شروع ماموگرافی باید زودتر صورت بگیرد.

دکتر دین توضیح داد که در حالت ایده آل باید تا قبل از سی سالگی با پزشک در این باره صحبت کنید. پزشک متخصص احتمال و خطرات مخصوص به شما را بررسی می کند و با توجه به وضعیتتان برنامه درمان و آزمایش ارائه می کند.

در برخی موارد پزشک طبق شرایط و عوامل ریسک فردی شما توصیه می کند قبل از ۴۰ سالگی چک آپ دوره ای را شروع کنید. در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید باید آزمایش های بیشتری انجام دهید:

  • اگر قبلا خودتان به سرطان سینه مبتلا شده اید.
  • در خانواده سابقه سرطان پستان یا تخمدان داشته باشید. یعنی یکی از بستگان درجه یک و دو شما قبلا به سرطان سینه مبتلا شده باشد.
  • در صورتی که جهش ژنتیکی خاصی دارید که خطر سرطان سینه را افزایش می دهد (ژن هایی مانند BRCA)
  • سینه های متراکم و سفت یا بیماری های خوش خیم (غیر سرطانی) دارید.

چرا ماموگرافی تا این حد مهم است؟

سرطان سینه سالانه باعث مرگ بیش از ۶۸۵۰۰۰ نفر در سال می شود. این بیماری در آمریکا عامل اصلی مرگ بر اثر سرطان در زنانی است که بین ۳۵ تا ۵۴ سال سن دارند.

ماموگرافی منظم اولین خط دفاع در برابر سرطان سینه است.

دکتر دین افزود ماموگرافی بهترین و بالاترین استاندارد و معیار برای غربالگری سرطان سینه محسوب می شود. چک آپ منظم بهترین ابزار است که هم اکنون در دسترس ما وجود دارد. این آزمایش کمک می کند تا سرطان سینه را زودتر تشخیص بدهیم و جان افراد را نجات دهیم.

تشخیص سریع سرطان سینه برای درمان پیش از این که غده سرطانی امکان رشد و گسترش پیدا کند بسیار مهم است.

با غربالگری ماموگرافی می تواند ناهنجاری های بافت پستان را شناسایی کند. بطور واضح تر: این موضوع به این معنی نیست که فقط سرطان را تشخیص داده می شود. آزمایش غربالگری کمک می کند متخصص وجود مشکلات سلامتی از قبیل سرطان را تشخیص دهد. بر اساس این نتایج، ممکن است پزشک در صورت صلاحدید برای اطمینان از سلامت شما آزمایش های بیشتری تجویز کند.

در صورتی که ناهنجاری در تصویربرداری شما مشاهده شود، پزشک دستور انجام نمونه برداری از بافت سینه می دهد تا مشخص شود توده سرطانی یا خوش خیم است.

بنابراین بهتر است درباره این موضوع با متخصص زنان یا پزشک عمومی صحبت کنید تا سطح ریسک و احتمال بیماری در شما به دقت بررسی شود. پزشک به شما کمک می کند برنامه ای مدون برای ماموگرافی سالیانه و حفظ سلامتی خود طراحی کنید.

مروری کوتاه

  • اغلب پزشکان توصیه می کنند که زنان از ۴۰ سالگی به بعد به طور سالیانه ماموگرافی انجام دهند، اما اگر در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه هستید، پزشک ممکن است توصیه کند که غربالگری را زودتر آغاز کنید.
  • کارگروه خدمات پیشگیرانه در ایالات متحده (USPSTF) توصیه می کند که زنان از ۴۰ سالگی به بعد هر دو سال ماموگرافی انجام دهند.
  • ماموگرافی بهترین روش برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است و می تواند جان بسیاری از افراد را نجات دهد.
  • اگر نگران سلامتی خود و احتمال ابتلا به سرطان پستان هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

منبع: مقالات سلامتی ClevelandClinic

نظر کاربران