سرطان رحم جزء بیماری های شایع در زنان

10 مورد از بیماری های شایع در زنان چیست؟

پگاه جاوید

بیماری های زنانه به بیماری هایی گفته می شود که فقط بانوان به آنها دچار می شود و اکثراغ مربوط به ناحیه تناسلی و پستان ها می شود. خانم ها به دلیل تغییرات هورمونی که ماهیانه در بدن آن ها رخ می دهد، ممکن است حالت های مختلفی برایشان به وجود بیاید. اصلی ترین نکته این است که امروزه سرطان ها به ویژه سرطان پستان، رحم و تخمدان شایع شده است. در این مقاله به بررسی 10 مورد از بیماری های شایع در زنان خواهیم پرداخت که اگر زود تشخیص داده شود، با دارو و تغییر رژیم غذایی قابل کنترل و درمان خواهد بود. توجه فرمایید که اگر بیماری ها را دست کم بگیرید و نسبت به آن بی اهمیت باشید ممکن است به عمل جراحی ختم شود.

انواع بیماری های شایع در زنان چیست؟

  • فیبروم های رحمی
  • بیماری آندومتریوز در زنان
  • کیست تخمدان
  • بیماری تنبلی تخمدان
  • بیماری چسبندگی رحم
  • عفونت واژن
  • سرطان رحم
  • ...

فیبروم های رحمی مشکلی جدی در بین بانوان

قبل از بررسی علت به وجود آمدن فیبرم های رحمی بگوییم که اصلا فیبروم چیست؟ به تومور و غده هایی که گاه ممکن است خوش خیم و گاه بد خیم باشد و در دیواره های رحمی ایجاد می شود، فیبروم می گویند. نشانه های بیماری فیبروم رحمی درد شکم، افزایش خونریزی در دوره قاعدگی، تکرر ادرار می باشید. برای اینکه به طور 100% مطمئن شوید که فیبروم رحمی دارید باید سنوگرافی انجام دهید. این بیماری ممکن است باعث نازایی نیز بشود که می توانید به پزشک نازایی و آی وی اف در شیراز مراجعه کنید.

کیست تخمدان چیست؟

یکی ار بیماری های شایع بین دختران و بانوان کیست تخمدان است که گاه ممکن است علامتی نداشته باشد و فرد متوجه آن نشود. کیست ها اندازه یک نخود و در بعضی موارد اندازه یک پرتغال است. تمامی بانوان حداقل یک بار بیماری کیست تخمدان را تجربه کرده اند. بعضی از کیست های تخمدان با قرص و دارو برطرف می شود و گاهی نیز تنها راه درمان عمل جراحی می باشد.

بیماری چسبندگی رحم

چسبندگی رحم یکی نقش بسیار پر رنگی در ناباروری بانوان دارد. رحم از دو دیواره داخلی و خارجی تشکیل شده است و چسبندگی رحم ممکن است خارجی( یعنی دیواره رحم به مثانه، روده و ... چسبیده باشد) و یا داخلی ( دیواره داخلی رحم به هم بچسبد و باعث اختلال در چرخه قاعدگی شود.) باشد. درد لگن، دوره های قاعدگی بسیار سبک و کوتاه، ناباروری و سقط مکرر جنین از نشانه های این بیماری می باشد.

سرطان رحم جزء بیماری های شایع در زنان

سرطان رحم جزء سومین سرطان شایع بین بانوان است که بسیار جدی و مهم می باشد. در گذشته بیماری هایی مثل سرطان قابل درمان نبودند؛ اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی تعداد کثیری از بیماری ها از جمله سرطان قابل درمان هستند. خونریزی غیر طبیعی از واژن، کاهش وزن بی دلیل، خستگی مدام، از دست دادن اشتها و ... همگی علائن و نشانه های بیماری سرطان می باشد. پزشکی که می تواند راه حلی برای مشکل سرطان رحم پیدا کند، متخصص سرطان شناسی زنان میباشد. برای مشاهده لیست بهترین متخصص سرطان شناسی زنان در شیراز می توانید روی لینک کلیک کنید.

سرطان رحم جزء بیماری های شایع در زنان

درمان بیماری های زنانه

اولین قدم برای درمان، تشخیص به موقع و صحیح بیماری می باشد. برای اینکه بیماری های زنانه به طور کامل درمان شود، باید اول از همه دکتر متبحری را پیدا کنید. سایت پزشک شهر لیستی از بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شیراز را به همراه شماره تماس و آدرس معرفی کرده است. پزشک متخصص اول از همه شما را معاینه می کند و با بررسی آزمایش های مختلف و سنوگرافی می تواند به نتیجه درستی برسد. اگر بیماری شما حاد نباشد، با دارو و پس از گذشت مدت زمان مشخصی برطرف می شود. اگر پزشک تخخیص دهد که بیماری با دارو برطرف نمی شود تنها راه عمل جراحی می باشد.

نظر کاربران