انواع مشکلات پوستی

5 مورد از انواع مشکلات پوستی شایع کدام هستند؟

پگاه جاوید
حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده است که انواع مشکلات پوستی را روی صورت، دست و یا سایر نقاط دیگر بدنتان مشاهده کرده باشید. آیا می دانید که کدام مشکل پوستی واگیر دار هستند؟ علل به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل جوش، آنکه، زگیل، لکه های قرمز و یا قهوه ای و ... چیست؟ چگونه مشکلات پوستی را بر طرف کنیم؟ پاسخ سوالات فوق در ادامه این مطلب از سایت پزشک شهر ارائه شده است. با ما همراه باشید.

بیماری پوستی خطرناک

بسیاری از بیماری های خطرناک باعث به وجود آمدن عوارض پوستی خاصی می شوند. در صورتی مشاهده هر یک از نشانه های زیر و برطرف نشدن آن باید سریعا به متخصص پوست و مو مراجعه کنید و سپس در صورت نیاز دکتر شما را به متخصص آن بیماری ارجاع می دهد.

سرطان پوست

به نقل از ویکی پدیا : سرطان پوست به معنای رشد غیرعادی سلول های پوستی می باشد که به طور تهاجمی به دیگر سلول های پوستی حمله می کنند. برخلاف تفکر افراد، سرطان پوست هیچ ارتباطی به سن افراد نداد و ممکن است افراد مسن و یا کودکان به آن مبتلا شوند. از نشانه های بارز این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. زخم های وسع همراه با خارش
 2. قرمز شدن پوست همراه با خارش به صورت طولانی مدت
 3. برآمدی های وسیع

انواع سرطان پوست

 • کارسینوم یا سرطان سلول پایه‌ای پوست

علائم مشخص این بیماریی ایجاد زخم روی پوست همراه باخارش و عفونت می باسد. این نوع سرطان قابل درمان با دارو خواهد بود.

 • کارسینوم یا سرطان سنگفرشی پوست

سرطان سنگفرشی پوست علائمی بسیار شبیه به زیگیل دارد.

 • ملانوما

ملانوما خطرناک ترین وع سرطان است که جان افراد بیار در حطر می افتد و خطر مرگ به شدت بالا است. علائم این بیمار ایجاد زخم های قهویه رنگ، قرمزی و تورم است.

انواع مشکلات پوستی

لیست بیماری های پوستی واگیردار

ابتدا اول از همه باید معنی واگیردار را مرور کنیم. در اکثر موارد بیماری آنقدر شابع است که در بین بسیاری از افراد دیده می شود. موارد دیگر مثلا خمیازه، ممکن است تعداد نفرات زیادی در یک لحظه خمیازه بکشند و یا عطسه کنند. در این صورت واژه واگیر بی معنا محسوب می شود. بعضی مواقع در یک جمع فردی سرماخورده است و به کرونا مبتلا است؛ در صورت رعایت نکردن فاصله اجتماعی ممکن است سایر افراد نیز دچار این بیماری شوند. در صورتی که برای بیماری مثل سرطان نمی توان واژه واگیردار را به کار برد. در ادامه لیستی از بیماری های پوستی که واگیردار هستند و بین افراد شایع است را نام می بربیم:
 • اگزما
 • زرد زخم و کورک
 • آبله
 • تبخال
 • زگیل
 • سرخک

انواع اگزما کدام هستند؟

بیماری شایع اگزما جزء یکی از انواع مشکلات پوستی می باشد که اعم از بانوان، آقایان و حتی کودکان به آن مبتلا می شوند. در بیماری اگزما برامدگی های قرمز رنگی روی پوست به وجود می آید ک باعث خارش می شود. وراژت یکی از علل اصلی اگزما محسوب می شود، البته عوامل دیگری نیز مثل حساسیت های غذایی، پوست خشک،استرس و ... محرک این بیماری هستند. انواع اگزما به شرح زیر می باشد:

 • درماتیت آتوپیک
 • درماتیت تماسی
 • اگزمای دیس هیدروتیک
 • درماتیت استاز
 • درماتیت/اگزمای نومولار (سکه ای)
 • درماتیت سبورئیک

سرخک چیست و چه علائمی دارد؟

سرخک یک بیماری عفونی بسیار مسری است که توسط ویروسی ایجاد می شود. این بیماری به شدت واگیردار است و از طریق تنفس، سرفه، عطسه و تماس با ترشحات فرد مبتلا منتقل می شود. علائم سرخک شامل تب، سرفه، آبریزش بینی، گلو درد، چشم های ملتهب، لکه های کوپلیک و بثورات پوستی است.

عوارض سرخک می تواند شامل عفونت گوش، برونشیت، ذات الریه و عفونت مغز باشد. بهترین راه برای پیشگیری از سرخک، واکسیناسیون است. درمان سرخک شامل تسکین علائم و مراقبت های حمایتی است. اگر فکر می کنید شما یا فرزندتان سرخک دارید، به پزشک مراجعه کنید.

علت و درمان لکه های قرمز روی پوست با خارش

اولین گزینه که به عنوان علت قرمز شدن پوست همراه با خارش می توان نام برد حساسیت پوستی می باشد که ممکن است فرد با خوردن غذایی خاص دچار حساسیت شود و لکه هایی کوچک و قرمز روی پوست به وجود بیاید. این عارضه اگر در اثر حساسیت باشد به مرور زمان رفع می شود.

مورد بعدی که می تواند باعث قرمزی و تورم پوست شود وجود آکنه است. در صورتی که سطح پوست آلوده باشد فرد دچار آکنه می شود. واکنش آلرژیک و ایجاد جوش های قرمز رنگ همگی علت به وجود آمدن لکه های پوستی می شود که البته قابل درمان هستند و جای هیچ گونه نگرانی نیست و با مراجعه به پزشک و مصرف دارو می توانید این کله های قرمز رنگ را به صورت کامل ار بین ببرید.

درمان بیماری و مشکلات پوستی

کار را به کاردان بسپارید! برای درمان انواع بیماری ها و مشکلات پوستی به طور خودسرانه قرص و یا پماد و دارویی برای درمان را شروع نکنید و حتما باید به متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید. پوست شما باید از هر نظر مورد بررسی پزشک متخصص قرار گیرد. ممکن است شما به دارو و یا پماد خاصی حساسیت داشته باشد و با مصرف ان مشکلات پوست شما را بیشتر شود. برای مشاهده بهترین متخصص پوست و مو در شیراز به همراه شماره تماس و آدرس روی لینک کلیک کنید.
نظر کاربران