مهم ترین علت ریزش مو چیست؟

5 تا از مهم ترین علت ریزش مو چیست؟

پگاه جاوید

در طول عمر خود، بسیاری از افراد با مشکل ریزش مو مواجه می‌شوند. این مشکل که می‌تواند باعث نابودی روحی و اعتماد به نفس شخص شود، هنوز هم بسیاری از افراد را به دنبال جوابی جدی و موثر برای آن به دنبال می‌کند. اما آیا شما می‌دانید که چه چیزهایی می‌توانند موجب ریزش مو شوند؟ در این مقاله، به معرفی مهم‌ترین علت ریزش مو خواهیم پرداخت و راه‌هایی برای پیشگیری و مقابله با این مشکل را بررسی خواهیم کرد.

علت ریزش مو چیست؟

ریزش مو علت های مختلفی دارد که عبارتند از:

1. وراثت مهم ترین علت ریزش مو 

با افزایش سن، هم مردان و هم زنان ممکن است موهای خود را از دست بدهند. این نوع ریزش مو معمولاً ناشی از بیماری نیست، بلکه با عوامل مختلفی مانند وراثت، سن و تغییرات هورمونی مرتبط است. شایع‌ترین علت ریزش مو و طاسی ارثی است. این نوع ریزش مو معمولاً در مردان دیده می‌شود و به تدریج باعث می‌شود که موها در قسمت جلوی سر نازک و کم‌رنگ شوند و در نهایت دچار ریزش مو شوند. حدود 80 درصد از مردان در سن 70 سالگی علائم طاسی ارثی را تجربه می کنند..

2. استرس فیزیکی یا عاطفی سبب ریزش مو می شود

استرس فیزیکی یا عاطفی سبب ریزش مو می شود

استرس می‌تواند باعث ریزش نیمی از موهای سر شود. این نوع ریزش مو به نام تلوژن افلوویوم شناخته می‌شود. زمانی که شامپو می‌زنید، شانه می‌زنید یا دست‌هایتان را میان موهایتان می‌کشید، متوجه این ریزش مو خواهید شد. البته ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها پس از دوره استرس متوجه این موضوع نشوید. این نوع ریزش مو معمولا 6 تا 8 ماه ادامه دارد. تلوژن افلوویوم معمولاً موقتی است، اما می‌تواند طولانی‌مدت (مزمن) شود.

3. تغذیه نامناسب

تغذیه نامناسب

تغذیه نامناسب می تواند از طریق چندین مکانیسم باعث ریزش مو شود. یکی از مکانیسم ها کمبود مواد مغذی است. مو برای رشد و سلامت به مواد مغذی زیادی از جمله پروتئین، آهن، روی، سلنیوم، ویتامین های B و ویتامین C نیاز دارد. کمبود هر یک از این مواد مغذی می تواند منجر به ریزش مو شود.

مکانیسم دیگر تغذیه نامناسب، التهاب است. رژیم غذایی پر از غذاهای فرآوری شده، غذاهای سرخ شده و قندهای تصفیه شده می تواند باعث التهاب در بدن شود. التهاب می تواند به فولیکول های مو آسیب برساند و منجر به ریزش مو شود.

در اینجا برخی از مواد مغذی مهمی که برای سلامت مو ضروری هستند آورده شده است:

 • پروتئین: پروتئین برای رشد و ترمیم بافت های بدن، از جمله مو، ضروری است. منابع خوب پروتئین عبارتند از گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، و حبوبات.
 • آهن: آهن برای تولید گلبول های قرمز سالم ضروری است. گلبول های قرمز اکسیژن را به فولیکول های مو می رسانند. منابع خوب آهن عبارتند از گوشت قرمز، مرغ، ماهی، سبزیجات برگ سبز، و حبوبات.
 • روی: روی برای رشد و ترمیم بافت های بدن ضروری است. منابع خوب روی عبارتند از گوشت، مرغ، ماهی، آجیل، و دانه ها.
 • سلنیوم: سلنیوم برای سلامت فولیکول های مو ضروری است. منابع خوب سلنیوم عبارتند از آجیل، دانه ها، غلات کامل، و ماهی.
 • ویتامین های B: ویتامین های B برای رشد و ترمیم بافت های بدن ضروری هستند. منابع خوب ویتامین های B عبارتند از غلات کامل، سبزیجات برگ سبز، گوشت، مرغ، ماهی، و لبنیات.
 • ویتامین C: ویتامین C برای تولید کلاژن ضروری است. کلاژن برای ساختار و استحکام مو ضروری است. منابع خوب ویتامین C عبارتند از میوه ها و سبزیجات تازه.

4. عادات بد مانند کشیدن مو یا شانه زدن بیش از حد مو

موها به طور طبیعی در چرخه رشد، استراحت و ریزش قرار دارند. در هر زمان، حدود 10 درصد از موها در مرحله استراحت هستند و آماده ریزش هستند. شانه زدن موها به طور طبیعی باعث ریزش این موها می شود. با این حال، کشیدن مو یا شانه زدن بیش از حد مو می تواند این فرآیند را تسریع کرده و باعث ریزش موهای بیشتری شود. کشیدن مو می تواند باعث آسیب به فولیکول مو شود. فولیکول مو ساختاری است که مو از آن رشد می کند. آسیب به فولیکول مو می تواند باعث شود که مو رشد نکند.

برای جلوگیری از ریزش مو ناشی از کشیدن مو یا شانه زدن بیش از حد مو، نکات زیر را رعایت کنید:

 • از کشیدن مو خودداری کنید.
 • از شانه یا برسی با دندانه های نرم استفاده کنید.
 • موهای خود را به آرامی شانه بزنید.
 • از شانه زدن موهای خیس خودداری کنید.
 • موهای خود را بیش از حد شانه نزنید.

5. بیماری های خود ایمنی

بیماری‌های خودایمنی به گروهی از بیماری‌ها گفته می‌شود که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت‌ها و سلول‌های سالم بدن حمله می‌کند. این حمله می‌تواند به هر قسمتی از بدن از جمله پوست سر آسیب برساند و باعث ریزش مو شود.

انواع بیماری‌های خودایمنی که می‌توانند باعث ریزش مو شوند عبارتند از:

 • آلوپسی آره آتا
 • لوپوس اریتماتوز سیستمیک
 • آرتریت روماتوئید
 • پسوریازیس
 • بیماری گریوز

علائم ریزش مو ناشی از بیماری‌های خودایمنی عبارتند از:

 • ریزش موی ناگهانی و شدید
 • ریزش موی تکه‌ای یا کامل
 • ریزش مو در سراسر بدن
 • نازک شدن مو
 • شکنندگی مو

علت ریزش مو در زنان چیست؟

ریزش مو یک مشکل شایع است که ممکن است برای تعدادی از زنان نیز رخ می‌دهد و علت آن می‌تواند به عوامل متعددی برگردد. مهم ترین علت ریزش مو، ژنتیک، استرس و تغذیه نامناسب است. در پاسخ به علت ریزش مو در زنان کمبود چه ویتامینی است؟ باید گفت که ویتامین های b و c مهم ترین ویتامین ها برای رشد مو هستند. کمبود این ویتامین در بانوان می توانید سبب ریزش مو شود.

چه زمانی باید برای ریزش مو به پزشک مراجعه کرد؟

اگر از ریزش مداوم مو در خود یا فرزندتان نگران هستید و می خواهید درمان را دنبال کنید، به پزشک متخصص پوست و مو در شیراز مراجعه کنید. همچنین زنانی که دچار عقب نشینی خط مو هستند (آلوپسی فیبروزان پیشانی)، با پزشک درمان ریزش مو در شیراز خود در مورد درمان زودهنگام صحبت کنید تا از طاسی دائمی قابل توجه جلوگیری کنید. همچنین اگر هنگام شانه کردن یا شستن موهای خود یا فرزندتان متوجه ریزش موی ناگهانی یا تکه ای یا بیش از حد معمول ریزش شدید، با پزشک خود صحبت کنید. ریزش ناگهانی مو می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.

منابع: pennmedicine.org - mayoclinic.org

نظر کاربران