درد مفصل و استخوان

5 علت درد مفصل و استخوان و راه های درمان

پگاه جاوید

زمان قدیم دست درد، پا درد و یا هر گونه دردهای استخوانی فقط مخصوص افراد مسن بود و به ندرت پیش می آمد که جوان و یا نوجوانی دچار دردهای استخوانی و مفاضل باشد؛ اما امروزه این دردها بسیار زیاد شده است و از علت اصلی آن می توان به تغذیه نامناسب و نحوه غلط زندگی کردن اشاره کرد. در این میان تعدادی از افرادی که دچار درد مفضل و استخوان هستند و پس از گذشت چند روز بهتر نمی شوند که باید این دردها را جدی بگیرند و سریع تر برای درمان اقدام کنند. در ادامه این مطلب 5 مورد از علت درد مفصل و استخوان به همراه راه های درمان را برای شما بازگو می کنیم.

درد مفصل و استخوان چیست؟

به دردهایی که در نقاط مفصل استخوان وجود دارد و زندگی فرد را مختل می کند به گونه که حرکت استخوان و مفصل مشکل شود، درد مفصلی می گویند. در بعضی از موارد فرد در کنار درد مفصلی، التهاب و برآمدگی هایی را مشاهده می کند.

درد مفصل و استخوان چیست

علت درد مفصل و استخوان چیست؟

درد مفاصل علت مختلفی دارد و معمولا افرادی که به دکتر مراجعه می کنند علائمی مثل تورم مفاضل، التهاب و درد دارند. بسیاری از دردهای استخوانی به مرور و بعد از گذشت چند روز خوب میشوند؛ اما تعدادی از دردها هستند که نه تنها خوب نمی شوند بلکه پس از گذشت چند روز بدتر هم می شوند. در حدی که شما نمی توانید دست و یا پای خود را نیز حرکت دهید. سوال اصلی اینجاست که آیا همه دردهای مفضلی جدی هستند؟ منشا این دردها یکی است؟ چه را درمانی بهترین گزینه است؟ شما در وهله اول باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت دقیق درد مشخص شود. شهر شیراز با دارا بودن بهترین پزشکان در این زمینه پیش رو می باشد. برای مشاهده بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز می توانید روی لینک کلیک کنید. علل مختلف این گونه دردها در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند.

عفونت یکی از علت های اصلی درد مفصل و استخوان

شاید برایتان عجیب باشد اما یکی از علت درد مفصل و استخوان ، عفونت می باشد. در حقیقت زمانی که بدن شما دچار عفونت می شود و تب می کنید ممکن است احساس استخوان درد نیز داشته باشید. در مرحله اول شما باید علت عفونت را پیدا کنید و سریعا به درمان بپردازید. زمانی که بخاطر عفونت تب دارید، استخوان درد در همه جای بدنتان حس می کنید و فقط مخصوص یک مفصل خاص نمی باشد.

علت درد مفاصل در زنان

درد مفاصل در بین همه افراد جامعه چه پیر و چه جوان و چه خانم و آقا دیده می شود. خانم ها به دلیل ضعف در ماهیچه ها، بارداری، تعییرات هورمونی و کم تحرکی بیشتر به درد مفاصلی دچار می شوند. در حالت کلی به دلیل وضعف در ساختار بدن بانوان، بیماری های استخوانی بیشتر دیده می شود. برای مشاهده سایر بیماری های شایع در زنان که بسیار جدی هستند می توانید روی لینک کلیک کنید.

علت درد مفصل و استخوان

علت درد مفاصل در خواب

یکی از علت هایی که خواب افراد را مختل می کند دردهای استخوانی است. در حقیقت دردهای مفصلی که شب احساس می کنید، نتیجه رفتار و کارهای شما در طول روز می باشد. ممکن در طول روز اجسام سنگینی را بلند کرده باشید و یا ورزش های طاقت فرسایی انجام داده باشید که باعث دردهای کوتاه مدت شود. آرتروز و یا فرسایش و ساییده شدن مفاصل نیز که در سنین بالاتر دیده می شود می تواند یکی از علت های درد در بدن باشد.

علت درد مفاصل در جوانان

آرتروز از علت اصلی دردهای مفاصل در جوانان می باشد که چندین نوع مختلف دارد و ممکن است برای نوجوانان نیز به وجود بیاید. در آرتروز استئوآرتریت عضروف اطراف استخوان از بین می رود و استخوان ها به یکدیگر کشیده می شود و باعث فرسایش استخوان ها می شود. از دیگر عوامل دردهای استخوانی که در نوجوانان بسیار دیده می شود چاقی است. چاقی و وزن زیاد باعث فشار زیاد بر روی اسختوان ها می شود. زمانی که استخوان ها نتواند وزن زیاد را تحمل کند باعث ایجاد درد می شود.

علت درد مفاصل در جوانان

درمان درد مفاصل و استخوان

همان طور که گفته شد شما در وهله اول باید مراجعه به پزشک را در اولویت کار خود قرار دهید؛ زیرا تنها پزشک متحصص می تواند علت دقیق درد ها را پیدا کند و بهترین راه درمان را پیش پای شما قرار دهد. از دیگر روش هایی که بسیار چاره ساز بوده است آب درمانی می باشد؛ همچنین انجام ورزش های مختلف و به طور روزانه و پیوسته باعث کاهش دردهای استخوانی می شود.

بهترین ویتامین برای درد مفاصل چیست؟

چندین ویتامین کلیدی وجود دارد که می توانند به سلامت و عملکرد مفاصل کمک کنند. برخی از مهمترین ویتامین ها برای درد مفاصل عبارتند از:

  • ویتامین D: این ویتامین برای جذب کلسیم و حفظ تعادل مواد معدنی در بدن ضروری است. کمبود ویتامین D می تواند منجر به ضعف استخوان ها و درد مفاصل شود.
  • ویتامین C: ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که به تولید کلاژن، پروتئینی که در غضروف و سایر بافت های همبند یافت می شود، کمک می کند. کمبود ویتامین C می تواند منجر به درد و تورم مفاصل شود.
  • ویتامین A: ویتامین A برای رشد و ترمیم بافت ها، از جمله غضروف، ضروری است. کمبود ویتامین A می تواند منجر به خشکی مفاصل و درد شود.
  • ویتامین E: ویتامین E یک آنتی اکسیدان دیگر است که می تواند به کاهش التهاب و درد مفاصل کمک کند.
  • ویتامین K: ویتامین K برای لخته شدن خون و سلامت استخوان ها ضروری است. کمبود ویتامین K می تواند منجر به افزایش خطر خونریزی و شکستگی شود.

علاوه بر ویتامین ها، مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و فسفر نیز برای سلامت مفاصل مهم هستند.

نظر کاربران
هشتگ های مرتبط