درمان فشار خون بالا در خانه

کاهش فشار خون با طب سنتی

پگاه جاوید

7 درمان خانگی برای کنترل فشار خون بالا

 1. ورزش
 2. رژیم غذایی
 3. نمک را کاهش دهید
 4. وزن متوسط را حفظ کنید
 5. ترک سیگار
 6. الکل را محدود کنید
 7. استرس را کاهش دهید

به گفته سایت www.healthline.com چندین روش درمان فشار خون بالا در خانه وجود دارد که می تواند به مدیریت سطوح فشار خون بالا و بهبود سلامت قلب کمک کند، از جمله ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی.

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون نیرویی است که در آن خون از قلب به داخل عروق پمپ می شود. فشار خون نرمال از 120/80 میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) است. هنگامی که فشار خون بالا است، خون با قدرت بیشتری در شریان ها حرکت می کند. این باعث افزایش فشار بر روی بافت های ظریف در شریان ها می شود و به رگ های خونی آسیب می رساند. این قاتل که به عنوان "قاتل خاموش" شناخته می شود، معمولاً تا زمانی که آسیب قابل توجهی به قلب وارد نشود علائمی ایجاد نمی کند. بدون علائم قابل مشاهده، اکثر مردم از فشار خون بالا بی اطلاع هستند.

 • حرکت کنید

فعال ماندن بخش مهمی از زندگی سالم است. فعالیت بدنی منظم همراه با کمک به کاهش فشار خون، به خلق و خو، قدرت و تعادل شما کمک می کند. همچنین خطر ابتلا به دیابت و سایر انواع بیماری های قلبی را کاهش می دهد. اگر برای مدتی غیر فعال بوده اید، با یک پزشک در مورد یک برنامه ورزشی ایمن صحبت کنید. به آرامی شروع کنید، سپس به تدریج سرعت و دفعات تمرینات خود را افزایش دهید. توصیه می شود حداقل 2 روز در هفته فعالیت‌های تقویت عضلات را انجام دهید. می‌توانید وزنه‌برداری، فشار دادن یا انجام هر ورزش دیگری را که به ساخت توده عضلانی بدون چربی کمک می‌کند، امتحان کنید.

 • رژیم غذایی DASH را دنبال کنید

پیروی از رژیم غذایی رویکردهای غذایی برای توقف فشار خون بالا موثر است. رژیم DASH شامل موارد زیر است:

 1. خوردن میوه ها، سبزیجات و غلات کامل
 2. خوردن لبنیات کم چرب، گوشت بدون چربی، ماهی و آجیل
 3. حذف غذاهایی که دارای چربی های اشباع شده بالایی هستند، مانند غذاهای فرآوری شده، لبنیات پرچرب و گوشت های چرب
 4. همچنین به کاهش مصرف دسرها و نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه و آبمیوه کمک می کند.

رژیم غذایی DASH را دنبال کنید

 • نمک را محدود کنید: یک درمان فشار خون بالا در خانه

یکی از راه های درمان فشار خون بالا در خانه کاهش مصرف سدیم است. کاهش مصرف سدیم می تواند برای کاهش فشار خون حیاتی باشد. زمانی که بیش از حد سدیم می خورید، بدن شما شروع به حفظ مایعات می کند. این منجر به افزایش شدید فشار خون می شود. AHA توصیه می کند که مصرف سدیم خود را به بین 1500 میلی گرم (میلی گرم) تا 2300 میلی گرم در روز محدود کنید، که کمی بیش از نصف قاشق چای خوری نمک خوراکی است. برای کاهش سدیم در رژیم غذایی خود، سعی کنید به جای نمک از گیاهان و ادویه ها برای طعم دادن به غذاها استفاده کنید. همیشه برچسب مواد غذایی را بخوانید و در صورت امکان جایگزین های کم سدیم را انتخاب کنید.

 • وزن متوسطی را حفظ کنید: درمان فشار خون بالا در خانه

وزن و فشار خون دست به دست هم می دهند. برای افراد دارای اضافه وزن یا چاقی، از دست دادن حتی فقط 2 تا 4 کیلوگرم می تواند به کاهش سطح فشار خون کمک کند. علاوه بر رسیدن به وزن متوسط و حفظ آن، حفظ خط کمر برای مدیریت فشار خون نیز ضروری است. چربی اضافی دور کمر، به نام چربی احشایی، ممکن است بر سلامت قلب تأثیر منفی بگذارد و در درازمدت منجر به مشکلات جدی سلامتی، از جمله فشار خون بالا شود.

 • اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید

هر سیگاری که می کشید فشار خون را برای چند دقیقه پس از اتمام موقتاً افزایش می دهد. اگر به طور منظم سیگار می کشید، فشار خون شما می تواند برای مدت طولانی بالا بماند. افراد مبتلا به فشار خون بالا که سیگار می کشند بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا، حمله قلبی و سکته هستند. حتی دود سیگار می تواند شما را در معرض خطر افزایش فشار خون و بیماری قلبی قرار دهد. جدای از فواید متعدد دیگر برای سلامتی، ترک سیگار می تواند به بازگشت فشار خون به حالت عادی کمک کند.

 • مصرف الکل را محدود کنید برای درمان فشار خون بالا در خانه

لذت بردن از یک لیوان شراب قرمز همراه با شام بسیار خوب است. در واقع، شراب قرمز زمانی که در حد اعتدال مصرف شود، حتی ممکن است منبع قابل اعتماد برای سلامت قلب مفید باشد. با این حال، نوشیدن مقادیر بیش از حد الکل می تواند منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی، از جمله فشار خون بالا شود. نوشیدن بیش از حد الکل همچنین می تواند اثربخشی برخی از داروهای فشار خون را کاهش دهد.

 • استرس را کاهش دهید

در دنیای پرشتاب امروزی کاهش سرعت و آرامش می‌تواند دشوار باشد. با این حال، مهم است که هر از گاهی از مسئولیت های روزانه خود دور شوید تا به مدیریت سطوح استرس کمک کنید. استرس می تواند به طور موقت فشار خون شما را افزایش دهد. منبع استرس شما ممکن است شغل، رابطه یا امور مالی شما باشد. هنگامی که منبع استرس خود را شناختید، می توانید سعی کنید راه هایی برای رفع مشکل پیدا کنید. همچنین می توانید اقداماتی را برای کاهش استرس خود به روشی سالم انجام دهید. سعی کنید چند نفس عمیق بکشید، مدیتیشن کنید یا یوگا انجام دهید.

استرس را کاهش دهید

خطرات فشار خون بالا

هنگامی که فشار خون بالا درمان نشود، می تواند منجر به عوارض جدی سلامتی، از جمله سکته مغزی، حمله قلبی و آسیب کلیوی شود. مراجعه منظم به پزشک متخصص قلب در شیراز می تواند به شما در نظارت و کنترل فشار خون کمک کند. برنامه درمانی شما ممکن است شامل دارو، تغییر شیوه زندگی یا ترکیبی از درمان ها باشد. انجام مراحل بالا می تواند به کاهش تعداد شما نیز کمک کند. فعال ماندن، کاهش مصرف نمک و ایجاد سایر تغییرات در رژیم غذایی ممکن است فشار خون را حتی بیشتر کاهش دهد.

چگونه می توانم فشار خون خود را فورا کاهش دهم؟

هیچ راهی برای کاهش سریع فشار خون در خانه وجود ندارد. درعوض، باید با پزشک یک برنامه درمانی برای کاهش سطح فشار خون در درازمدت تهیه کنید، که ممکن است شامل ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی، ورزش روتین و سبک زندگی شما باشد. چندین درمان خانگی وجود دارد که می تواند به مدیریت سطوح فشار خون بالا کمک کند، از جمله کاهش مصرف سدیم، فعال ماندن، کاهش سطح استرس و محدود کردن مصرف الکل. توجه نمایید که فشار خون شما در حد میانه باشد. برای مشاهده علائم فشار خون پایین می توانید روی لینک کلیک نمایید.

آیا نوشیدن آب زیاد می تواند فشار خون را کاهش دهد؟

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که کم آبی بدن می‌تواند با اختلال در عملکرد رگ‌های خونی، به افزایش فشار خون کمک کند. بنابراین، هیدراته ماندن با نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز می تواند مفید باشد.

نظر کاربران